استفاده از پوشش نانویی در تانکر مواد شیمیایی

استفاده از پوشش نانویی در تانکر مواد شیمیایی

شرکت استولت تانکرز از پوشش نانویی خود در بدنه یکی از تانکرهای مواد شیمیایی خود استفاده کرد. این پوشش می‌تواند مصرف سوخت را کاهش داده و از بدنه تانکر در برابر رشد خزه‌های دریایی جلوگیری کند.

اوایل سال جاری، شرکت نروژی استولت تانکرز (Stolt Tankers) با شرکت کانادایی نوآوری و فناوری گرافیتی (GIT) توافق‌نامه‌ای امضاء کرد. براساس این قرارداد، استولت تانکرز در طول سال ۲۰۲۳، از پوشش دریایی مبتنی بر گرافن موسوم به XGIT-Prop Git روی پروانه‌های ۲۵ کشتی استفاده می‌کند.

به تازگی، استولت تانکرز اعلام کرده که این شرکت اولین شرکتی است که از پوشش‌های پایدار در یکی از تانکرهای مواد شیمیایی خود موسوم به Stolt Lotus استفاده می‌کند.

فناوری گرافن XGIT-Prop Git، که توسط شرکت نوآوری و فناوری گرافیتی ساخته شده است، این پتانسیل را دارد که مصرف سوخت را کاهش داده و باعث انتشار گازهای گلخانه‌ای کمتری شود. XGIT-Prop Git یک روکش سخت است که سطح اصطکاک فوق‌العاده کمی را برای افزایش عملکرد کشتی ایجاد می‌کند. این کار بدون استفاده از بیوسیدها، روغن‌های سیلیکون یا ترکیبات سمی انجام می‌شود. پیش‌بینی می‌شود این پوشش با کاهش اصطکاک بین بدنه کشتی و آب و از بین بردن رشد خزه‌های دریایی در هنگام سفر کشتی، بین پنج تا هفت درصد صرفه جویی در مصرف سوخت را فراهم کند. XGIT-Prop Git یک روکش مبتنی بر گرافن است که برای آزاد کردن رسوبات رشد کرده بر روی پروانه‌های کشتی و کاهش تعداد دفعات پولیش یا تمیز کردن پروانه طراحی شده است. همچنین راندمان پیشراننده پروانه را حفظ می‌کند و آسیب ناشی از کاویتاسیون را کاهش می‌دهد و در نتیجه باعث کاهش انتشار سر و صدا می‌شود.

این شرکت به دنبال کاهش ۵۰ درصدی انتشار گازهای گلخانه‌ای تا سال ۲۰۳۰ است که این فناوری می‌تواند در این مسیر بسیار موثر باشد.

لوکاس ووس، مدیر شرکت استولت تانکرز  می‌گوید: «همکاری با این شرکت کانادایی نمونه‌ای عالی از چگونگی کمک به نوآوری به صنعت دریایی با فناوری‌نانو است.»

اوایل ماه نوامبر، این پوشش در چین مورد استفاده قرار گرفت. پیش‌بینی می‌شود این پوشش باعث کاهش تأثیر سوخت و انتشار سر و صدا از کشتی‌های شرکت شود و به کاهش تأثیر زندگی موجودات در زیر آب کمک کند در حالی که باعث راندمان سوخت بهبود یافته است.