تدوین استاندارد نانو در برزیل با همکاری صنعت و دانشگاه در حال انجام است

تدوین استاندارد نانو در برزیل با همکاری صنعت و دانشگاه در حال انجام است

یکی از شرکت‌های بزرگ فولاد برزیل با همکاری موسسه استاندارد این کشور اقدام به انتشار استانداردی در حوزه گرافن کرده است. این استاندارد برای کمک به پذیرش سریع‌تر گرافن در صنعت منتشر شده است.

گرداو گرافن (Gerdau Graphene) از مشارکت این شرکت برای اتخاذ استاندارد بین‌المللی گرافن در کشور برزیل خبر داد. این استاندارد که توسط مجمع استاندارد ملی برزیل (ABNT) منتشر شده، مشابه یک استاندارد بین المللی گرافن است که با همکاری بیش از ۳۰ کشور از جمله برزیل تحت عنوان ISO/TC 229  چاپ شده است. در این استاندارد محصولات مختلفی که حاوی گرافن هستند تعیین مشخصات می‌شوند.

استاندارد ISO/TC 229 که در حوزه فناوری‌نانو است به موضوعات مربوط به اصطلاحات و نامگذاری، اندازه‌گیری و تعیین مشخصات؛ بهداشت، ایمنی و جنبه‌های زیست‌محیطی فناوری‌نانو، برخی مشخصات ظاهری محصولات حاوی گرافن می‌پردازد.

والدیرین سولس، مدیر اجرایی و نوآوری در گرادو که در تدوین این استاندارد مشارکت داشته، می‌گوید: «بازار جهانی گرافن به لطف افزایش تقاضا و پیشرفت فناوری، همچنان در حال رشد است، اما عدم وجود استانداردها مانع تجاری شدن گسترده آن شده است. با همکاری صنعت، دانشگاه و بخش استاندارد این استانداردسازی صورت گرفته است و انتشار این استاندارد به تجاری‌سازی و پذیرش سریع‌تر گرافن در صنعت کمک شایانی می‌کند.»

ABNT/CEE-089 تا به امروز هشت استاندارد منتشر کرده است و ده پروژه دیگر نیز در حال توسعه است. به اعتقاد مدیر مجمع استاندارد ملی برزیل، ماریو ویلیام اسپپر، این استاندارد جدید به توسعه سریع‌تر گرافن کمک می‌کند. این کار یک فعالیت مهم برای ارتقاء پیشرفت علمی و تقویت این ماده انقلابی است، که می‌تواند ثروت و ارز خارجی برای برزیل به ارمغان بی‌آورد.»