توسعه میکرودارویی برای درمان عفونت قارچ ناخن

توسعه میکرودارویی برای درمان عفونت قارچ ناخن

با حمایت برنامه رینکست، میکروداروی پلیمری برای درمان نوعی قارچ ناخن ارائه شده است. این دارو در حال طی مراحل اخذ مجوزهای لازم است تا به بازار عرضه شود.

دکتر ارسلان پاشاپور، مدیرعامل شرکت کیمیا کالای رازی از توسعه میکرودارویی خبر داد که می‌تواند برای درمان نوعی قارچ ناخن استفاده شود. دکتر پاشاپور می‌گوید: «این دارو فرمولاسیونی حاوی آمورلفین است که در آن آمورلفین درون نوعی پلیمر قرار داده می‌شود تا به صورت آهسته رهش روی ناخن رهاسازی شود. آمورلفین برای درمان اونیکومیکوزیس استفاده می‌شود که نوعی عفونت قارچی انگشتان پا و دست است. بیشتر محصولات موجود در بازار به صورت محلول بوده که به سرعت پاک شده و اثربخشی خود را از دست می‌دهند اما این دارو به صورت لاک بوده روی ناخن قرار می‌گیرد و پس از خشک شدن دارو را به آرامی رهاسازی می‌کند.»

وی می‌افزاید: «این دارو که با نام تجاری آمورونیک عرضه خواهد شد، چسبندگی بالایی روی ناخن داشته و بی‌رنگ است. در حال حاضر مجوزهای لازم گرفته شد و منتظر تاییدیه سازمان غذا و دارو هستیم. از آنجایی که بافت ناخن مرده است داروهای ضدقارچ رایج اثر زیادی روی آن ندارند در حالی که این فرمولاسیون بسیار موثر است.»

مدیرعامل شرکت کیمیا کالای رازی می‌افزاید: « گاهی در بیماران دیابتی تغییر شکل ناخن اتفاق می‌افتد که این موضوع در اثر عفونت قارچ رخ می‌دهد که این دارو می‌تواند به این بیماران کمک شایانی نماید تا ریسک آلودگی را به حداقل رساند و درمان سریع‌تری را نیز برای آن‌ها به دنبال دارد.»

به گفته دکتر پاشاپور توسعه این داروی میکرومقیاس در قالب یکی از برنامه‌های حمایتی ستاد نانو موسوم به رینکست انجام شده است. برنامه توسعه درون‌زا ریسک تحقیق و توسعه را در شرکت‌ها کاهش داده و آن‌ها را به زایش و نوآوری محصولات ترغیب می‌کند. وی از پیش‌بینی فروش ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار عدد از این دارو در سال اول عرضه آن خبر داد.