واکسن نانویی ضد ساربکوویروس‌ها به مرحله کارآزمایی بالینی رسید

واکسن نانویی ضد ساربکوویروس‌ها به مرحله کارآزمایی بالینی رسید

شرکت اوسیواکس (Osivax) از آغاز ثبت‌نام برای کارآزمایی بالینی روی واکسن OVX033 خبر داد. این واکسن برای محافظت دربرابر ویروس‌های تنفسی طراحی شده است و می‌توان از آن برای ساربکوویروس‌ها استفاده کرد.

این مطالعه برای ارزیابی ایمنی OVX033 در سه سطح دوز (۱۰۰ میکروگرم ، ۲۵۰ میکروگرم و ۵۰۰ میکروگرم) طراحی شده است. تا به امروز، هیچ نگرانی یا سیگنال مشکل‌ساز از نظر ایمنی در هر کدام از این دوزها مشاهده نشده است. این مطالعه به صورت کارآزمایی بالینی تک مرکزی، تصادفی، کنترل شده با دارونما در مرکز تحقیقات بالینی در واکسینولوژی کوکین پاستور (CIC) در بیمارستان کوکین در پاریس (AP-HP ، Inserm) انجام می‌شود.

نیکولا دروث از مدیران این شرکت می‌گوید: « ساربکوویروس‌ها تهدیدی بوده که در دوره کرونا اهمیت کنترل آن‌ها بیشتر نمایان شد. این ویروس همچنان عواقب طولانی مدت برای سلامت جهانی دارد. با تکمیل ثبت نام برای آزمایش فاز ۱ با OVX033، ما یک قدم مهم در جهت کنترل این ویروس‌ها بر می‌داریم. داده‌های جمع‌آوری شده از آزمایش فاز ۱ با OVX033 برای توسعه بیشتر آن به عنوان یک اقدام محافظتی مؤثر و ایمن در برابر سویه‌های مختلف ساربکوویروس‌ها بسیار مهم خواهد بود. ما مشتاقانه منتظر به اشتراک گذاشتن داده‌ها در اواخر سال جاری هستیم و از همه داوطلبان شرکت‌کننده در این مطالعه تشکر می‌کنیم. »

این واکسن حاوی نوعی نانوذرات خودآرا بوده که یک آنتی‌ژن ویژه را در خود نگه می‌دارد. این آنتی‌ژن امکان ایجاد پاسخ ایمنی گسترده  را در بدن دارد.

اوسیواکس یک شرکت بیو دارویی در مرحله بالینی است که از فناوری پلت فرم نانوذرات،oligoDOMTM ، برای توسعه واکسن استفاده می‌کند.

این شرکت که در فرانسه مستقر است، پیش از این کارآزمایی بالینی روی واکسن آنفولانزای حاوی نانوذرات موسوم به OVX-۸۳۶ را انجام داده بود و مراحل اولیه فاز دوم کارآزمایی روی این واکسن را نیز آغاز کرده است که قرار است روی ۳۰۰ داوطلب این کار انجام شود.