به زودی؛ عرضه نانوداروی ضدسرطان ایرانی در بازار

خط تولید نانوداروی ضد سرطان «سینادوکسوزوم» در رشت راه‌اندازی شد. با افتتاح خط تولید این دارو علاوه بر تولید نانوداروی مورد نیاز کشور، امکان صادرات دارو به کشورهای دیگر نیز وجود دارد. این نانودارو آبان‌ماه امسال تاییدیه‌های لازم را از کمیته فناوری نانو وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دریافت نمود.

خط تولید داروی ضد سرطان «سینادوکسوزوم» در رشت راه‌اندازی شد. با افتتاح خط تولید این دارو علاوه بر تولید نانوداروی مورد نیاز کشور، امکان صادرات دارو به کشورهای دیگر نیز وجود دارد. این نانودارو آبان‌ماه امسال تاییدیه‌های لازم را از کمیته فناوری نانو وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دریافت نمود.
 
دکتر محمودرضا جعفری، مدیر عامل شرکت اکسیر نانوسینا در گفت و گو با خبرنگار ستاد نانو، با بیان اینکه داروی ضدسرطان «سینادوکسوزوم» تا یک ماه آینده به بازار عرضه خواهد شد گفت: «این فرآورده از سوی شرکت دانش‌بنیان اکسیر نانوسینا و با حمایت ستاد ویژه توسعه فناوری نانو در یکی از کارخانه‌های گروه دارویی سبحان، متعلق به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)، تولید شده و پروانه تولید را از وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی دریافت کرده است».
 
رئیس مرکز تحقیقات نانو فناوری دانشگاه علوم پزشکی مشهد، با اشاره به اینکه تاکنون تولید این دارو در انحصار کشورهای اروپایی (با نام تجاری «کالیکس») و آمریکایی (با نام تجاری «داکسیل») بوده است خاطر نشان کرد: « برای واردات این دارو سالانه ۵ میلیون دلار ارز هزینه می‌شده اما با راه‌اندازی خط تولید داروی سینادوکسوزوم در کشور، این دارو با یک‌سوم قیمت خارجی آن به دست بیماران خواهد رسید».
 
گفتنی است، داروی سینادوکسوزوم در اصل بصورت نانولیپوزوم‌هایی حاوی داروی ضد سرطان دوکسوروبیسین بوده است که با مکانیسم افزایش نفوذپذیری، بافت تومور را مورد هدف قرار داده و موجب افزایش تاثیر و کاهش عوارض جانبی دارو می‌شود. این دارو در درمان سرطان تخمدان، سینه، خون و کاپوسی سارکومای (نوعی سرطان بافت نرم) کاربرد دارد.
 
لازم به ذکر است، خط تولید داروی ضد سرطان سینادوکسوزوم، در روز چهارشنبه ۱۹ بهمن‌ماه سال جاری، با حضور مسئولین ستاد توسعه فناوری نانو، استاندار و مدیران ارشد ستاد اجرائی فرمان حضرت امام (ره)، مدیرعامل و محققان این شرکت در محل شرکت داروسازی سبحان انکولوژی راه‌اندازی شد.