نخ خنک کننده COOLTEX دستاوردی دیگر از شرکت دانش‌بنیان تهران زرنخ

شرکت تهران زرنخ، نخ پلی‌آمید خنک‌کننده با نام تجاری COOLTEX ارائه کرد، این محصول دارای تاییدیه نانومقیاس و هم‌اکنون به مرحله تولید انبوه صنعتی رسیده است.

شرکت تهران زرنخ از پیشگامان استفاده از فناوری نانو در تولید الیاف با کارایی بالا در ایران بوده است. موفقیت این شرکت در تولید نخ‌های پلی‌آمید ۶ (نایلون) ضدمیکروب BACTEX حاوی نانوذرات نقره و توسعه انواع منسوجات و پوشاک ضدمیکروب با خاصیت ماندگار در اثر شست‌وشو و استفاده مداوم در چند سال گذشته، نقش موثری در معرفی کاربردهای فناوری نانو در صنعت نساجی ایران داشته است.

تلاش واحد تحقیق و توسعه (R&D) این گروه صنعتی در سال گذشته منجر به ارائه محصول جدیدی با نام تجاری COOLTEX به بازار شده است. با توجه به بررسی‌های انجام شده از سوی موسسه خدمات فناوری تا بازار ستاد توسعه فناوری نانو، محصول نخ پلی‌آمید خنک‌کننده این شرکت با ضوابط فنی واحد ارزیابی محصولات و استاندارد ISIRI 12098 مطابقت داشته و لذا به دلیل وجود نانوذرات با خاصیت افزایش سرعت خشک شدن، به این محصول از تاریخ ۹۵/۱۰/۱۵، تائید آزمایشی نانومقیاس با کد ۹۴۲۷۲ به مدت یک سال اعطا شده است.

filereader.php?p1=main_c81e728d9d4c2f636

نخ خنک کننده COOLTEX با استفاده از به کارگیری نانوذرات سرامیکی ویژه موجود درون الیاف منجر به افزایش میزان حس خنکی منسوج  شده و با افزایش سرعت تبخیر رطوبت موجود بر روی منسوج، سطح بالاتری از راحتی را برای فرد استفاده کننده به ارمغان می‌آورد. نانوذرات استفاده شده منجر به جذب و انتقال سریع‌تر رطوبت به محیط پیرامون منسوج می‌شود. فناوری به کار گرفته شده به دلیل حفظ قابلیت تنفس بدن راحتی شخص را حفظ می‌کند.

filereader.php?p1=main_eccbc87e4b5ce2fe2

نخ COOLTEX تهران زرنخ به دلیل تغییر شکل سطح مقطع از امکان انتقال سریع رطوبت و تعرق بدن برخوردار است. وجود کانال‌های میکرومتری در سطح مقطع الیاف از طریق خاصیت موئینگی سبب انتقال سریع‌تر رطوبت به سطح وسیع‌تری از منسوج شده و لذا سبب افزایش روند تبخیر رطوبت از منسوج می‌شود. از آنجایی که تبخیر فرآیندی گرماگیر است، گرمای لازم برای تبخیر از بدن فرد تامین شده و در نتیجه احساس خشکی و خنکی مطبوعی برای شخص استفاده کننده از منسوج خنک‌کننده ایجاد می‌شود.

filereader.php?p1=main_a87ff679a2f3e71d9

استفاده از الیاف خنک‌کننده در منسوجاتی شامل پوشاک، لباس‌های زیر، منسوجات خواب، جوراب و غیره پیشنهاد می‌شود.

در حال حاضر نخ  COOLTEX در حال تولید انبوه صنعتی بوده و نمونه اولیه
پوشاک ورزشی از این نخ توسط شرکت بافندگی MTC به روش بدون درز (Seamless)
تهیه شده است.

filereader.php?p1=main_e4da3b7fbbce2345d

برای آشنایی بیشتر با محصولات این شرکت به پایگاه اینترنتی شرکت تهران زرنخ مراجعه نمایید.