ایران پل ارتباطی آسیا و اروپا در حوزه ایمنی فناوری نانو

اولین نشست آسیا-اروپا در زمینه ایمنی و گواهی‌دهی محصولات فناوری نانو در تاریخ ٨ آذر ماه ١٣٩۶ در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد.

در این نشست ایران پیشنهاد‌ دهنده آغاز گفتمان دو قاره اروپا و آسیا برای توسعه علوم نانویی و تدوین استانداردهای ارزیابی‌ محصولات نانویی بود تا با یکسوسازی فعالیت‌ها و قوانین این حوزه، مصرف‌کنندگان این فناوری بتوانند با آسودگی و آرامش از ایمنی و سلامت این محصولات برای انسان و محیط زیست از آن‌ها استفاده کنند.

دکتر سعید سرکار، دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو بود که هدف اصلی این نشست را بررسی چگونگی مقبولیت این فناوری در جوامع مختلف و جلب اعتماد مصرف کنندگان به ایمنی محصولات نانویی دانست و گفت: «از آنجا که پیش از تولید انبوه و تجاری‌سازی محصولات نانویی باید ارزیابی‌‌های ایمنی و سلامت صورت گیرد، در همین راستا ستاد ویژه توسعه فناوری نانو در ابتدا تولید محصولات نانویی را بر اساس معیارهای مشخص ارزیابی‌ کرده و گواهینامه نانومقیاس را به واحد متقاضی اعطا می‌کند، سپس از طریق دو کمیته متشکل از نمایندگان ستاد و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی همچنین نمایندگان وزارت کشاورزی، ایمنی و سلامت محصولات مرتبط با هر وزارتخانه مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و در صورت احراز ایمنی نشان “نانو نماد” دریافت خواهد کرد. این نشان با همکاری سازمان استاندارد به عنوان نشان ارتقای کیفیت به محصولات نانویی اعطا می‌شود. این نشان منجر به‌شناسایی محصولات معتبر و متخلفان نیز می‌شود.»
پدرو سیلوا پژوهشگر اسپانیایی از بخش تحقیق و نوآوری اتحادیه اروپا و بخش ایمنی داروهای نانویی یکی دیگر از سخنرانان ضمن ابراز امیدواری نسبت به نتایج مختلف این نشست در زمینه نانو دارو، ایمنی و سلامت گفت: «دارو با سلامت افراد جامعه در ارتباط است و اروپا از یک برنامه سختگیرانه برای تایید نانو داروها استفاده می‌کند. در صورت تدوین قوانین بین‌المللی ایمنی و زیست‌محیطی برای محصولات نانویی فعالیت تولید کنندگان در عرصه جهانی نیز مشخص خواهد شد.»
پروفسور Wu استاد تمام در دانشگاه تایوان در رشته فیزیک و مسئول توسعه فناوری نانو در تایوان نیز از اهمیت ایمنی در محصولات نانویی صحبت کرد و گفت: «استانداردهایی باید وجود داشته باشد تا در صورت صنعتی شدن مردم براحتی از آن‌ها استفاده کنند. باید به سمتی حرکت کنیم تا استانداردی یکپارچه در سطح بین‌المللی در حوزه فناوری نانو ایجاد شود و این امر منجر به تسهیل روند صادرات و واردات محصولات نانویی می‌شود. به همین دلیل این نشست می‌تواند کانونی برای هم‌اندیشی و برنامه‌ریزی دست‌اندرکاران فناوری نانو در تمام دنیا باشد.»
الیور جوبرت استاد دانشگاه فرانسه در حوزه سم‌شناسی نیز در سخنرانی خود در مورد اهمیت داشتن استاندارد و ایمنی در محصولات نانویی گفت: «فرانسه روی عوارض جانبی محصولات نانویی از نظر مسمومیت تمرکز کرده است و در نظر دارد تا در زمینه تأثیر محصولات نانویی در محیط زیست قوانین و دستورالعمل‌های ارزیابی تدوین کند.»
گفتنی است، میهمانان مختلفی از دیگر کشورها به تشریح فعالیت‌ها و استانداردها و نحوه همکاری بین‌المللی با دیگر کشورها پرداختند و ابراز امیدواری کردند با محوریت ایران بتوان در این زمینه شاهد همکاری‌های بیشتر باشند.