رونمایی از یک محصول نانویی با کاربردهای بهداشتی، پزشکی و غذایی

رونمایی از یک محصول نانویی با کاربردهای بهداشتی، پزشکی و غذایی

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری از نانوهیدروکسی آپاتیت کربناته نانوساختار، محصول شرکت دانش‌بنیان پردیس پژوهش فناوران یزد (آپاتک) رونمایی کرد.

نانوهیدروکسی آپاتیت کربناته نانوساختار که توسط شرکت دانش‌بنیان پردیس پژوهش فناوران یزد (آپاتک) تولید می‌شود در کنار شش محصول راهبردی حوزه بهداشت و سلامت با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش در سالن همایش‌های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران رونمایی شد.

دکتر ستاری در این مراسم گفت: «شرکت‌های دانش‌بنیان که بسیاری از آن‌ها نوپا هستند، با فعالیت خود آینده این حوزه را تضمین می‌کنند تا با ورود محصولات فناورانه آن‌ها به جامعه، زندگی تک تک افراد بهبود و ارتقا یابد. همچنین اشتغال‌زایی که به واسطه فعالیت این شرکت‌ها ایجاد می‌شود قابل توجه است.»

نانوهیدروکسی آپاتیت کربناته نانوساختار به صورت گسترده به عنوان یک جایگزین مصنوعی برای برخی اجزای بدن مثل دندان و استخوان استفاده می‌شود.

ملیحه باقری مدیرفنی شرکت پردیس پژوهش فناوران یزد می‌گوید: «این محصول که در یازدهمین جشنواره فناوری نانو معرفی شده بود، با استقبال قابل توجهی در بازار روبه‌رو شده به طوری که چند شرکت در حوزه بهداشتی و غذایی خرید این نانوماده را برای تولید آزمایشی محصولات خود انجام داده‌اند. این شرکت‌ها از نانوهیدروکسی آپاتیت کربناته نانوساختار برای تولید دهان‌شوی، خمیردندان، کرم، وارنیش دندان و ماسک صورت استفاده کرده‌اند که پس از موفقیت در آزمون‌های اولیه، این شرکت‌ها برای اخذ تاییدیه سازمان غذا و دارو اقدام کرده‌اند که پس از دریافت تاییدیه، تولید انبوه محصولات حاوی نانوهیدروکسی آپاتیت کربناته نانوساختار انجام خواهد شد.»

خانم باقری می‌افزاید: «یکی از مشتریان نانوهیدروکسی آپاتیت کربناته نانوساختار از این ماده در تولید پانسمان‌های بندآورنده خون استفاده کرده و به دلیل عملکرد قابل توجه به‌دست‌آمده، این محصول در حال صادرات است.»

به اعتقاد مدیر فنی شرکت پردیس پژوهش فناوران یزد یکی از مزیت‌های نانوهیدروکسی آپاتیت کربناته نانوساختار، در «کربناته بودن» آن است چرا که شباهت زیادی به ساختارهای استخوانی و دندانی بدن دارد و از این رو بسیار زیست‌سازگار است. همچنین نانوحفره‌های موجود در این محصول موجب افزایش سطح ویژه آن شده که این ویژگی دامنه کاربرد این ماده را افزایش می‌دهد.

لازم به ذکر است که زیست‌سازگاری و زیست فعالی و توانایی هدایت استخوانی نانوهیدروکسی آپاتیت کربناته نانوساختار موجب شده تا در حوزه پزشکی کاربرد زیادی داشته باشد. این ماده نه تنها قسمت عمده‌ای از بافت‌های سخت مانند استخوان و دندان را تشکیل می‌دهد (تقریبا ۹۰ درصد دندان)، بلکه به عنوان یک بیوسرامیک و ماده جاذب نیز کاربرد دارد زیرا تمایل بالایی برای جذب بیومولکو‌ل‌هایی مانند پروتئین‌ها دارد. بنابراین این ماده می‌تواند با پوست، مو، ناخن و غیره پیوند برقرار کند و سبب بهبود خواص عملکردی محصولات آرایشی و بهداشتی شود. هیدروکسی آپاتیت موجود در استخوان و دندان، استوکیومتری نیست و یونهای مختلفی در ساختار آن می‌تواند جایگزین شود.