شرکت زرنخ: فرصت‌های دست‌نخورده در بخش نخ‌های نانویی آنتی‌باکتریال وجود دارد

شرکت زرنخ: فرصت‌های دست‌نخورده در بخش نخ‌های نانویی آنتی‌باکتریال وجود دارد

مدیر بخش تحقیق و توسعه یکی از تامین‌کنندگان اصلی نخ‌های نانویی نایلونی بازار معتقد است که فرصت‌ها و پتانسیل‌های زیادی برای استفاده از این نخ‌ها در بازار وجود دارد. در حال حاضر تمرکز روی تولید جوراب نانویی است در حالی که محصولات زیادی را می‌توان با این الیاف آنتی‌باکتریال تولید کرد.

شرکت زرنخ یکی از تولیدکنندگان نخ‌های نانویی آنتی‌باکتریال بوده که به عنوان تامین‌کننده نخ‌های نانویی نایلونی در بازار شناخته شده است. این شرکت در حال حاضر تامین مواد اولیه بسیاری از تولیدکنندگان منسوجات نانویی را به عهده دارد.

آزاده بشری، مدیر بخش تحقیق و توسعه شرکت زرنخ می‌گوید: «شرکت‌های تولیدکننده جوراب نظیر جوراب پاپوش، جوراب پاآرا و جوراب مورچه نخ‌های نانویی آنتی‌باکتریال خود را از شرکت زرنخ تهیه می‌کنند. زرنخ بزرگ‌ترین تولیدکننده نخ‌های نانویی آنتی‌باکتریال نایلونی است که موفق شده جایگاه خود را در این حوزه در بازار تثبیت نماید.»

دکتر بشری درباره دلیل استقبال بازار از نخ‌های نانویی شرکت زرنخ می‌گوید: «یکی از دلایل این موضوع سابقه و توانمندی شرکت زرنخ در بخش نخ‌های آنتی‌باکتریال نانویی است. این نخ‌ها در محصولات موجود در بازار عملکرد خوبی داشته و رضایت مصرف‌کننده را تامین کرده است. بنابراین مشتریان زرنخ نسبت به این نخ‌ها اطمینان لازم را به‌دست آورده‌اند.»

مدیر بخش تحقیق و توسعه شرکت زرنخ درباره مزیت این نخ‌ها می‌گوید: «دو راهبرد اصلی برای ترکیب مواد نانویی با الیاف وجود دارد، در روش اول سطح نخ با مواد نانوپوشش داده می‌شود که دراین حالت احتمال جدا شدن نانوذرات از سطح نخ و افت عملکرد در درازمدت وجود دارد. ما از روش ذوب‌ریسی استفاده کردیم که این کار منجر به ادغام نانوذرات با رشته‌های نخ می‌شود با این کار دوام و ماندگاری نانوذرات در ساختار نخ افزایش یافته و عملکرد نخ‌های آنتی‌باکتریال به مرور زمان افت نمی‌کند.»

به اعتقاد دکتر بشری، در حال حاضر کاربرد نخ‌های آنتی‌باکتریال نانویی این شرکت محدود به تولید جوراب است این در حالی است که فرصت‌ها و پتانسیل‌های زیادی در این باره وجود دارد به طوری که می‌توان از این نخ‌ها در لباس کار و حتی محصولاتی نظیر موکت یا کف‌پوش استفاده کرد. هنوز این پتانسیل‌ها در کشور مورد استفاده قرار نگرفته و فضای زیادی برای کار وجود دارد. البته شرکت زرنخ به صورت محدود اقدام به تولید لباس‌های زیر با استفاده از این نخ‌های نانویی آنتی‌باکتریال کرده است با این حال پتانسیل‌های دست‌نخورده در این بخش هنوز وجود دارد.