صادرات تجهیزات نانویی به ارزش یک میلیون دلار به چین

قرارداد یک میلیون دلاری صادرات بسته‌های آموزشی نانو به چین

شرکت توسعه افق نانوفناوری توانا در حال صادرات تجهیزات نانویی به همراه بسته‌های آموزشی به کشور چین است. مدت این قرارداد ۵ ساله بوده و ارزش آن یک میلیون دلار است. این شرکت پورتال آموزشی نیز در عمان راه‌اندازی کرده تا آموزش نانو را در این کشور در چند مقطع مختلف انجام دهد.

براساس قرارداد شرکت توسعه افق نانوفناوری توانا با یک شرکت چینی، قرار است در مدت ۵ سال یک میلیون دلار تجهیزات نانویی توسط این شرکت به چین صادر شود. خانم دکتر اسلامی‌پور، مدیرعامل شرکت توسعه افق نانوفناوری توانا، درباره این قرارداد می‌گوید: «این قرارداد در سال ۱۳۹۴ منعقد شد که در سال اول دو دستگاه، در سال دوم، ده دستگاه و در سال سوم، پانزده دستگاه به چین صادر شده و قرار است در مجموع در پایان سال پنجم ۱۰۵ دستگاه به ارزش یک میلیون دلار به کشور چین صادر شود. این دستگاه‌ها شامل تجهیزات الکتروریسی، اسپاترینگ و انفجار سیم است.»

شرکت توسعه افق نانوفناوری توانا با استفاده از تجربه کشور در آموزش نانو به دانش‌آموزان ایرانی، موفق به صادرات محصولات و خدمات آموزشی به سایر کشورها شده است. مدیرعامل شرکت توسعه افق نانوفناوری توانا می‌افزاید: «ما در این چند سال فعالیت، در کشورهای مختلفی از جمله هند، اندونزی، ترکیه و عمان کارگاه‌های آموزش فناوری نانو برگزار کرده و در جلسات و نمایشگاه‌های مرتبط مشارکت داشته‌ایم. ماحصل این فعالیت‌ها قراردادی پنج ساله در زمینه صادرات بسته‌های آموزشی فناوری نانو است که با یک شرکت چینی منعقد شده که در این بسته صادراتی آموزشی چند کارگاه آموزشی نیز وجود دارد که برای دانش‌آموزان چینی برگزار شده است. همچنین یک قرارداد دیگر با یک شرکت عمانی به امضا رسانده‌ایم که به موجب آن یک پورتال آموزشی در کشور عمان راه‌اندازی کنیم. این پورتال به دو زبان عربی و انگلیسی آماده شده و مورد بهره‌برداری قرار گرفته است. این پورتال در سه سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته آماده شده که برای دانش‌آموزان دبستانی (دوره مقدماتی)، مقطع متوسطه و دانشجویان لیسانس (دوره متوسط) و دانشجویان دکتری و پسادکتری (دوره پیشرفته) قابل استفاده است.

امروزه فناوری نانو سهم بزرگی از بازار جهانی را به خود اختصاص داده است که در این میان تربیت نیروی انسانی متخصص، نقش ویژه‌ای دارد. راهبرد اصلی شرکت توسعه افق نانوفناوری توانا تمرکز بر بخش آموزش و بسته‌های آموزشی و صادرات این توانمندی به کشورهای مختلف است.

hdr