صادرات نانومحصولات ایرانی به قطر برای کمک به جام‌جهانی

شرکت ابتکار نانو صنعت کیمیا پس از موفقیت در صادرات اکسیدگرافن به قطر، به دنبال فروش رنگ‌های آنتی باکتریال به شرکت‌های قطری است تا از این رنگ‌ها در اماکن عمومی این کشور در طول بازی‌های جام جهانی استفاده شود.

شرکت ابتکار نانو صنعت کیمیا اخیر ۲۰۰ کیلوگرم نانومواد اکسیدگرافن به ارزش سه میلیون دلار به کشور قطر صادر کرده است. رایزنی‌هایی برای استفاده از رنگ‌های آنتی‌باکتریال شرکت نانو ابتکار صنعت کیمیا در اماکن عمومی، هتل‌ها و بیمارستان‌های قطر نیز آغاز شده است.

یوسف امراللهی؛ مدیرعامل شرکت ابتکار نانو صنعت کیمیا می‌گوید: «صادرات پودر اکسید گرافن به قطر فرصت مناسبی بود تا شرکت‌های قطری با محصولات ما آشنا شوند. بعد از موفقیت در عقد قرارداد برای فروش نانومواد، رایزنی برای فروش رنگ نانویی آنتی‌باکتریال با این کشور آغاز شده و طی هفته‌های آتی جلسات تکمیلی برای فروش رنگ نانویی آنتی‌باکتریال به قطر خواهیم داشت. از آنجایی که در طول جام جهانی افرادی از کشورهای مختلف جهان به این کشور خواهند آمد، سلامت عمومی یکی از دغدغه‌های قطر خواهد بود بنابراین این کشور به دنبال فناوری‌های نوین برای تضمین سلامت گردشگران در طول جام جهانی است. ما از این فرصت کم‌نظیر استفاده کردیم، گفتگو با وزارت بهداشت و یکی از پارک‌های علم فناوری این کشور برای فروش رنگ‌ها آنتی‌باکتریال آغاز شده است.»

مدیرعامل شرکت ابتکار نانو صنعت کیمیا قیمت بسیار پایین و عملکرد بسیار بالا را مزیت مهم این رنگ‌ها می‌داند که موجب شد تا برای شرکت‌های قطری این فناوری جذاب باشد.

مهندس امراللهی درباره فناوری رنگ‌های آنتی‌باکتریال این شرکت می‌گوید: «این رنگ‌ها با رنگ‌های آنتی‌باکتریال نانویی رایج تفاوت دارد، ما در این رنگ‌ها از نانوورق‌های عامل‌دار استفاده می‌کنیم که مساحت سطحی بالایی دارند. از دیگر مزیت‌های این نانوورق‌ها، مقاومت بالای آنها در برابر اکسید شدن است بنابراین دوام طولانی‌تر داشته و عملکرد آنتی‌باکتریالی آن‌ها در طول زمان حفظ می شود. نتایج بررسی‌های آزمایشگاهی نشان می‌دهد که این رنگ‌های نانویی هم خواص انتی‌باکتریال دارند و هم می‌توانند برای ضدعفونی استفاده شوند.»

مدیرعامل شرکت ابتکار نانو صنعت کیمیا از دو بیمارستان در شیراز نام برد که این رنگ‌های آنتی‌باکتریال به صورت پایلوت در آنجا استفاده شده است. وی می‌افزاید: «این رنگ‌های آنتی‌باکتریال برای محیط‌های بیمارستانی ایده‌آل هستند. ما از وزارت بهداشت و بیمارستان‌های داخل کشور درخواست داریم تا این رنگ‌های آنتی‌باکتریال را به صورت رایگان و به شکل پایلوت استفاده کنند و در صورت رسیدن به نتایج مطلوب و تایید عملکرد آن، اقدام به خرید کنند. ما آماده همکاری با کلیه بیمارستان‌های کشور هستیم.»

مهندس امراللهی درباره اکسید گرافن این شرکت می‌گوید: «ما قابلیت تولید اکسیدگرافن تک لایه و چند لایه را داریم. در واقع محصول نانومواد ما با دو گرید مختلف عرضه می‌شود.»