خلاص شدن از شوره سر با نانومواد ایرانی

خلاص شدن از شوره سر با نانومواد ایرانی

شرکت آرمان جستجوگران انرژی نور، طیفی از نانومواد را برای استفاده صنایع مختلف تولید و به بازار عرضه می‌کند. افزودنی‌های شامپوی ضدشوره و افزودنی‌هایی با قابلیت ایجاد خواص خودتمیزشوندگی از جمله محصولات این شرکت هستند.

شرکت آرمان جستجوگران انرژی نور، با هدف تامین نیاز صنایع به نانومواد، اقدام به تولید نانومواد مختلفی نظیر نانوذرات سلنیم، اکسیدروی و کلوئید نقره کرده است. این محصولات بسته به نیاز بازار و متناسب با تقاضای صنایع تولید و عرضه می‌شوند.

محبوبه دولتیاری اسلامی؛ مدیرفنی شرکت آرمان جستجوگران انرژی نور می‌گوید: «در حال حاضر برای توسعه فناوری‌نانو در صنایع مختلف نیاز به نانومواد مختلفی است که تامین بخشی از نیاز بازار، هدف اصلی شرکت ماست. ما از سال ۱۳۹۳ اقدام به تولید چند نوع نانومواد کرده‌ایم و در حال حاضر مشتریانی از صنایع مختلف نظیر نساجی، آرایشی و بهداشتی و پلاستیک داریم. در واقع بیشتر مشتریان ما شرکت‌های نانویی هستند که از این نانومواد برای ایجاد ارزش افزوده بیشتر در محصولات خود استفاده می‌کنند.»

دکتر دولتیاری ظرفیت تولید اکسیدروی را ۲ تن در ماه و کلوئید نقره را ۱۰۰ تن در ماه اعلام کرد و گفت: «اخیرا گواهی‌نانومقیاس برای نانوذرات سلنیم دریافت کرده‌ایم که این تاییدیه برای توسعه تجاری این محصول بسیار ضروری است. شرکت آرمان جستجوگران انرژی نور نانوذرات سلنیم دی‌سولفات برای استفاده در صنعت شامپو تولید کرده است که به صورت کلوئید بوده در حالی که سلنیوم دی‌سولفاتی که در کارخانه‌های شامپوسازی استفاده می‌شود معمولا به صورت پودر است. کلوئیدی بودن و داشتن ابعاد نانومتری باعث شده تا اثربخشی محلول سلنیوم دی‌سولفات این شرکت افزایش بیشتری نسبت به پودرهای موجود در بازار داشته به‌طوری که میزان مصرف آن در خط تولید به یک پنجم کاهش یابد. این نانوذرات موجب بروز خاصیت ضدشوره و ضد خارش می‌شود.»

عضو هیئت مدیره شرکت آرمان جستجوگران انرژی نور می‌افزاید: «نانوذرات پودری اکسیدروی که ما تولید می‌ کنیم اخیرا مورد توجه یک شرکت در ترکیه قرار گرفته است. از آنجایی که این شرکت به دنبال نانوذرات اکسیدروی تقویت شده با سلنیم است، ما این محصول را برای آن‌ها تولید کرده و نمونه اولیه‌ای برای تست به این شرکت ترکیه‌ای داده‌ایم که نتایج تست‌ها موفقیت‌آمیز بوده است و قرار است به زودی نشستی برای انعقاد قرارداد فروش با این شرکت برگزار شود. البته ما شرکتی در ترکیه ثبت کرده‌ایم که قرار است فناوری تولید این نانوذرات اکسیدروی به این شرکت جدید ما در ترکیه منتقل شود و تولید در آنجا انجام شده و در نهایت محصول آن به شرکت ترکیه‌ای فروخته شود. این نانوذرات دارای خواص اپتیکی ویژه‌ای هستند که قرار است این خاصیت نانوذرات توسط شرکت ترکیه‌ای مورد استفاده قرار گیرد.»

دکتر دولتیاری از محصولات در دست توسعه این شرکت نظیر نانوذرات دی‌اکسید تیتانیم برای ایجاد خواص خودتمیزشوندگی خبر داد.

قابل ذکر است شرکت آرمان جستجوگران انرژی نور توسط گروهی از اعضای هیئت علمی دانشگاه و صنعتگران با سابقه که تجربه قابل توجهی در حوزه نانوفتونیک دارند ایجاد شده و هدف از تاسیس آن، فعالیت در زمینه مهندسی فتونیک و الکترونیک با استفاده از دستاوردهای مهم در زمینه فناوری نانو در تولید قطعات و سیستم‌های مبتنی بر نانوفتونیک است. از جمله زمینه‌های کاری این شرکت می‌توان به تولید صفحات روشن، سلول‌های خورشیدی، نورپردازی تابلوهای ترافیک، مولدهای برق، تولید حسگرهای نوری مبتنی بر نانومواد و تولید نانومواد اشاره کرد.