تولید انبوه و عرضه ماسک‌های نانویی برای مقابله با آلودگی هوا

تولید انبوه و عرضه ماسک‌های نانویی برای مقابله با آلودگی هوا

شرکت ایمن ماسک آذر پس از دریافت گواهی‌نانومقیاس برای ماسک تنفسی حاوی نانو الیاف، تولید انبوه این ماسک‌های نانویی را آغاز کرد.

در روزهای سرد و آلوده نیمه دوم سال، یکی از راهکارهای کاهش اثرات آلودگی‌ هوا استفاده از ماسک‌های تنفسی است، هدف از استفاده این ماسک‌ها جلوگیری از ورود ذرات آلاینده به دستگاه تنفسی انسان است. اما بخشی از ذرات آلاینده هوا ابعادی زیر ۲.۵ میکرون دارند که بخش عمده‌ای از آن‌ها به‌راحتی از ماسک‌های معمولی عبور می‌کنند. امروزه ماسک‌های تنفسی ارتقا یافته با لایه نانوالیاف می‌توانند جلوی عبور این ذرات میکرونی را بگیرند و از دستگاه تنفسی در برابر ریزترین ذرات و آلاینده‌‌ها محافظت کنند.

شرکت ایمن ماسک آذر پس از دریافت گواهی‌نانومقیاس برای ماسک تنفسی جاذب گردوغبار، تولید انبوه خود را آغاز کرد. این شرکت که در حوزه تولید ماسک سابقه‌ای ۲۰ ساله دارد به تازگی توسعه فناوری ماسک‌های نانویی را آغاز کرده که پس از طی مراحل فنی برای اخذ گواهی‌نانومقیاس، این نوع ماسک‌های نانویی را به تولید انبوه رسانده است.

بهمن عبدی، مدیرعامل شرکت ایمن ماسک آذر می‌گوید: «در حال حاضر با ظرفیت تولید روزانه ده هزار ماسک کار را شروع کرده‌ایم و ظرفیت تولید تا بیست‌هزار ماسک نانویی در روز نیز وجود دارد.»

عبدی درباره توسعه بازار این محصول نانویی گفت: «با توجه به سابقه‌ دو دهه‌ای در تولید ماسک، مشتریان زیادی در بازار داریم بنابراین برای فروش این ماسک‌های جدید مشکل بازاریابی نداریم، هرچند از ظرفیت‌های موجود نظیر شبکه‌های اجتماعی و فروشگاه‌های مجازی نیز برای معرفی این ماسک‌ نانویی استفاده می‌کنیم.»

وی درباره مزیت‌های این ماسک گفت: «ماسک‌های نانویی که شرکت ایمن ماسک آذر تولید می‌کند می‌توانند ذرات آلودگی را با قدرت بیشتری جذب کند، دلیل این امر وجود نانوالیاف در ساختار این ماسک‌ها است. برای ایجاد نانوالیاف، پارچه را به یکی از شرکت‌های داخلی داده و فرآیند لایه‌نشانی نانوالیاف را برون‌سپاری کرده‌ایم. هر چند برای خرید دستگاه تولید نانوالیاف برنامه‌ریزی‌ها انجام شده و به زودی این دستگاه از یک شرکت ایرانی خریداری خواهد شد.»