برای مقابله با شیوع کرونا، شهر پراگ با نانومواد ضدعفونی می‌شود

برای مقابله با شیوع کرونا، شهر پراگ با نانومواد ضدعفونی می‌شود

شرکت حمل‌ونقل عمومی پراگ (DPP) به‌منظور کاهش انتشار ویروس کرونا در سیستم حمل‌ونقل عمومی، از دو نوع ضدعفونی‌کننده مبتنی بر نانوپلیمر برای ضدعفونی کردن واگن‌ها و اتوبوس‌ها استفاده می‌کند. این نانومواد تا سه هفته روی سطوح باقی می‌مانند.

جمهوری چک برای تمیز کردن وسایل حمل‌ونقل عمومی از فناوری‌نانو استفاده می‌کند. به تازگی حمل‌ونقل عمومی شهر پراگ با مواد نانویی ضدعفونی شد تا سرعت شیوع کرونا کاسته شود.

براساس اطلاعات منتشر شده، شرکت حمل‌ونقل عمومی پراگ (DPP) روش جدیدی مبتنی بر نانومواد را برای ضدعفونی انتخاب کرده است. اعتقاد بر این است که فناوری‌نانو بسیار موثرتر از مواد شوینده و ضدعفونی‌کننده معمولی عمل می‌کند.

این کار از اواسط ماه مارچ در پایتخت کشور جمهوری چک آغاز شده است و در این میان دو تراموا ۱۵T و یک اتوبوس SOR NB 12D با مواد نانوپلیمر ضدعفونی شده است. دو نوع ماده ضدعفونی‌کننده با استفاده از مواد نانوپلیمری ساخته شده است که می‌تواند برای از بین بردن باکتری‌ها، مخمرها، ویروس‌ها و انواع مختلف میکرواورگانیسم‌ها به کار رود. این کار به‌صورت آزمایشی انجام می‌شود تا نتایج کار مشخص شود. این آزمایش‌ها به‌عنوان بخشی از فعالیت‌های منظم بخش حمل‌ونقل عمومی شهر پراگ است تا پس از این دوره آزمایشی و مشخص شدن نتایج، درباره ادامه آن تصمیم‌گیری شود.

پس از روشن شدن نتایج و اتخاذ تصمیم برای این که از مواد نانویی یا روش سنتی برای شستشو استفاده شود، آنگاه تمام وسایل نقلیه عمومی و ایستگاه‌های مترو در پایتخت جمهوری چک با آن روش ضدعفونی خواهند شد.

به گفته مقامات جمهوری چک، مواد ضدعفونی‌کننده معمولی دارای بازه زمانی کارکردی محدودی هستند و معمولا بین چند دقیقه تا چند ساعت موثر هستند. در همین حال، نانوپلیمرها می‌توانند تا سه هفته موثر باشند. این نتیجه می‌تواند برای مقابله با شیوع COVID 19 و محدود کردن دامنه انتشار آن موثر باشد.

اسپری مبتنی بر نانومواد علاوه‌بر اثربخشی، کارایی و همچنین دوام بالا، غیراشتعال و پایدار بوده و در آب و الکل قابل انحلال است و در عین حال بدون رنگ و بو بوده و روی سلامت انسان و حیوان اثرمنفی ندارد.