بانداژ نانو، با قابلیت رصد وضعیت زخم از راه دور

بانداژ نانو، با قابلیت رصد وضعیت زخم از راه دور

یک استارت‌آپ فرانسوی باند زخمی ساخته که می‌تواند به پزشکان کمک کند تا از راه دور وضعیت زخم بیمار را رصد کنند. این باند که حاوی گرافن است برای کنترل زخم‌هایی نظیر زخم‌های مزمن بسیار مفید بوده و همچنین به دلیل خواص آنتی‌باکتریالی گرافن، به بهبود سریع‌تر زخم نیز کمک می‌کنند.

اگر فردی از زخم مزمن نظیر زخم پوست دیابتی رنج ببرد، برای پزشک بسیار مهم است که این زخم به‌طور پیوسته پایش شود تا وضعیت زخم در کنترل باشد. به تازگی باند زخم جدیدی ساخته شده که می‌تواند به پزشکان در این امر کمک کند. این باند جدید حاوی گرافن بوده و برای رصد زخم از راه دور مناسب است.

این باند توسط یک استارت‌آپ فعال در حوزه زیست‌فناوری ساخته شده است. شرکت گرافیل (Grapheal) از مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه انشعاب یافته است.

در این باند از یک فیلم پلیمری استفاده شده که در آن اجزا الکترونیکی انعطاف‌پذیر قرار داده شده است. الکترودهای گرافنی موجود در بخش الکترونیکی می‌توانند تماس مستقیم با زخم ایجاد کنند.

گرافن از یک لایه اتمی از جنس کربن تشکیل شده که دارای هدایت الکتریکی بالایی است. با تغییر شیمیایی زخم، نظیر افزایش pH آن در اثر عفونت، هدایت الکتریکی الکترودهای گرافنی نیز تغییر می‌کند. این داده‌ها به‌صورت بی‌سیم از بانداژ به تلفن هوشمند یا تبلت منتقل می‌شود و این داده از این مسیر می‌تواند به سرور موجود در فضای ابری منتقل شود و در نهایت مورد تجزیه‌وتحلیل پزشک قرار گیرد.

پزشکان یا پرستاران می‌توانند بدون نیاز به مراجعه حضوری بیمار و بدون نیاز به برداشتن بانداژ از روی زخم، به‌صورت آنلاین وضعیت زخم را بررسی کنند.

مزیت این بانداژ به همین جا ختم نمی‌شود، گرافن دارای خواص ضدباکتری است که پیش از این توسط دانشمندان شناخته شده است. در نتیجه، وجود گرافن در محیط می‌تواند روی تسهیل روند بهبود بیماری تاثیر مثبت داشته باشد.

براساس گزارش‌های منتشر شده، آزمایش‌های بالینی روی این فناوری به زودی آغاز و پیش‌بینی می‌شود که طی سه سال این فناوری به مرحله تجاری‌سازی برسد.