استفاده از بودجه اتحادیه اروپا برای ورود گرافن به صنعت نیمه‌هادی

با استفاده از بودجه اتحادیه اروپا، شرکت گرافنا پروژه‌ خود را برای تسهیل ورود گرافن به صنعت نیمه‌هادی به پایان رساند.

شرکت گرافنا از اتمام موفقیت‌آمیز پروژه G4SEMI با بودجه SME Instrument کمیسیون اروپا خبر داد. این پروژه که دو سال به طول انجامید، با هدف ادغام گرافن در صنعت نیمه‌هادی CMOS تعریف و اجرا شده است. هدف تجاری این پروژه، ایجاد ارزش‌افزوده از طریق پذیرش سریع گرافن در بازار و استفاده از ویفرها بود که با کاهش موانع فناورانه موجب وارد شدن گرافن به این صنعت ۵۴۵ میلیارد یوروی می‌شد. چالش‌های کلیدی مربوط به بهبود رقابت‌پذیری فناورانه تولید گرافن برای انطباق این ماده با تقاضای موجود در بازار بود و در عین حال باید هزینه‌های تولید گرافن کاهش می‌یافت.

فوری‌ترین کاربرد گرافنی که به‌صورت انبوه تولید شده، استفاده در بخش زیست‌حسگرها، حسگرهای نوری و ادوات حافظه است.

سه چالش فنی موجود در این مسیر، افزایش ابعاد ویفر گرافنی، افزایش مقیاس انتقال گرافن و در عین حال بهبود کیفیت با توسعه فرآیندهای جدید بود.

یک گام مهم برای ادغام گرافن در فرآیندهای CMOS، افزایش ابعاد تولید در حد ویفرهای ۲۰۰ میلی‌متری بود که این ابعاد، کمینه ابعاد مورد استفاده در آزمایشگاهی‌های نیمه‌هادی است. از دیگر نیازها، کاهش آلودگی فلزی است که در طول این پروژه شرکت گرافنا فرآیندهای تمیزکاری را توسعه داد که می‌تواند سطح آلودگی را در گرافن کاهش دهد و در نتیجه، این آلودگی به آزمایشگاه‌های نیمه‌هادی وارد نشود.

به‌طور خلاصه پروژه G4SEMI به چالش‌های کلیدی استفاده از گرافن در صنعت نیمه‌هادی پرداخته و تولید گرافن را به‌منظور استفاده در CMOS تسهیل کرده است.

این پروژه توسط کمیسیون اروپا مورد حمایت مالی قرار گرفته است و از طریق برنامه تحقیق و نوآوری Horizon 2020 اتحادیه اروپا بودجه‌ای را نیز دریافت کرده است.

گرافنا در زمینه تحقیقات و تولید گرافن فعالیت می‌کند، چند سال پیش توسط طرح «SME Instrument» برنامه افق ۲۰۲۰ اتحادیه اروپا انتخاب شد تا بتواند پروژه‌های صنعتی خود را رشد داده و آن را توسعه دهد. پروژه‌های این شرکت به دلیل پیشگام بودن و پیشرفت فناورانه و دگرگون‌ساز آن انتخاب شده است. شرکت گرافنا دارای بیش از ۴۰۰ مشتری از ۵۰ کشور دنیا  است. این شرکت با درآمد ۱.۲ میلیون دلاری، حدود ۱۰ درصد سهم بازار گرافن را در اختیار دارد.