لوله‌های بی‌صدا، دستاورد فناوری‌نانو برای آسایش بیشتر

گروه صنعتی وحید یکی از تولیدکنندگان لوله‌ و اتصالات در کشور است که با استفاده از فناوری‌نانو موفق به ارائه لوله‌های بی‌صدا شده است. در حالی که آلودگی صوتی ایجاد شده بر اثر عبور فاضلاب در لوله‌های معمولی حدود ۵۰ دسیبل است (صدایی به اندازه همهمه بلند در یک فروشگاه)، این لوله‌ها صدایی کمتر از ۲۰ دسیبل را عبور می‌دهند (صدایی در حد نفس کشیدن).

تاسیسات ساختمان همیشه با چالش ایجاد آلودگی صوتی روبه‌رو بوده است، لوله‌های آب و فاضلاب از جمله بخش‌هایی هستند که می‌توانند موجب بروز صدا در داخل ساختمان شود. این لوله‌ها معمولا به صورت غیرمدفون در فضاهای آپارتمانی استفاده می‌شوند که به همین دلیل صداهای ناخواسته به محیط زندگی منتقل می‌شود.

برای حل این مشکل، گروه صنعتی وحید اقدام به تولید لوله‌های سه لایه کرده است که با استفاده از فناوری‌نانو میزان صدای تولید شده در این لوله‌ها به شکل چشمگیری کاهش یافته است. کاهش صدای ایجاد شده در سیستم لوله‌کشی، کمک شایانی به ایجاد فضای مطبوع و آرامش بخش در برج‌ها و ساختمان‌های بلند می‌کند.

به طور میانگین و در سیستم‌های لوله‌کشی معمولی، میزان صدای تولیدی توسط لوله‌های فاضلابی در هنگام عبور فاضلاب، بین ۳۰ الی ۵۰ دسی‌بل بوده که با توجه به استانداردهای بین‌المللی، غیر قابل قبول است. در حالی که حدمجاز عبور صدا طبق استاندارد کمتر از ۳۰ دسی‌بل است، لوله‌های گروه صنعتی وحید ۱۸ دسی‌بل صدا را عبور می‌دهد. این مقدار صدا، تقریبا مشابه صدا نفس‌کشیدن انسان است.

کشور‌های اروپایی از دو استاندارد متفاوت برای ارزیابی سیستم‌های تأسیساتی ساختمان استفاده می‌کنند. یکی استاندارد ۴۱۰۹ DIN کشور آلمان است که در آن حداکثر مجاز برای صدای منتشر شده را برابر ۳۰ دسی‌بل قرار داده است. دیگری استاندارد VDI ۴۱۰۰، مربوط به انجمن مهندسان آن کشور بوده و حداکثر مجاز را ۲۰ دسی بل معرفی کرده است. لوله‌های تولیدی گروه صنعتی وحید با گذراندن آزمون‌های مختلف و رسیدن به سطح ۱۸ دسی‌بل، از گواهینامه‌های معتبر اروپایی برخوردار است. این محصول قابلیت رقابت با محصولات اروپایی را، هم از نظر کیفیت و هم از نظر قیمت داراست.

افزودن پرکننده‌ها به محصولات پلیمری باعث افزایش شکنندگی در لوله‌هایی از این جنس، به خصوص در دمای پایین‌تر از ۵ درجه سانتی‌گراد می‌شود. ولی با افزودن نانوذرات و قرار گرفتن این مواد بین ذرات پرکننده، ضربه‌پذیری و خواص الاستیک لوله‌ها نیز بهبود می‌یابد. درواقع در ساخت این لوله‌ها، با به کار بردن نانو مواد علاوه بر کاهش قابل توجه صدای ایجاد شده، خواص مکانیکی آن از جمله مقاومت در برابر ضربه و کاهش شکنندگی نیز بهبود یافته است.