ساخت واکسن ضدبیماری تنفسی از ساختارهای شبیه به ویروس

شرکت ایکوساواکس از ذرات ویروس مانند که در آزمایشگاه نانومهندسی شده‌اند برای تولید واکسن ضدبیماری تنفسی RSV استفاده کرده است.

ایکوساواکس (Icosavax) از ذرات ویروس مانند سنتز شده (VLP) برای تولید واکسن نوعی بیماری تنفسی موسوم به RSV استفاده کرده است. عملکرد این شرکت در بخش توسعه واکسن به شکلی بوده که به تازگی این شرکت در لیست بهترین‌های تجاری‌سازی در سال ۲۰۱۹ قرار گرفته است.

VLP پلتفورمی است که می‌توان از آن برای توسعه انواع مختلف واکسن‌ها استفاده کرد. آدام سیمپسون، مدیرعامل شرکت ایکوساواکس می‌گوید: «VLP دارای خواص ایمونولوژی ویژه‌ای بوده که توسط سیستم ایمنی بدن به‌صورت متفاوتی پردازش می‌شود، در نتیجه ماندگاری بالایی در بدن دارد.»

از آنجا که هیچ ماده ژنتیکی در این ویروس‌ها وجود ندارد بنابراین، این مواد از واکسن‌های غیرفعال یا واکسن‌های حاوی مواد زنده، ایمن‌تر هستند.

اگر شما بتوانید یک ماده خنثی و ایمن داشته باشید که دارای ساختار تکراری است (بنابراین شبیه به ویروس است)، بدن شما هشدار می‌دهد که یک عامل خارجی وارد شده و در نتیجه عکس‌العملی ارائه می‌شود.

البته هنوز VLP به‌گونه‌ای توسعه پیدا نکرده‌ است که بتواند آنتی‌ژن‌های پیچیده نظیر ویروس RSV را هدف قرار دهد. مسئله این است که باید بتوان ذره‌ای را مهندسی کرد که مقیاس‌پذیر بوده و بتواند آنتی‌ژن موردنظر را ارائه کند.

این مشکل توسط محققان دانشگاه واشنگتون توسعه داده شد و لیسانس استفاده از آن در اختیار شرکت ایکوساواکس است.

این واکسن جدید از دو بخش خودآرا تشکیل شده است، به گفته محققان این شرکت، نانوذرات مورداستفاده در این فناوری از دو واحد سازنده پروتئینی مختلف تشکیل شده است که همانند بخش سیاه و سفید توپ فوتبال عمل می‌کنند.

در واقع، بخش‌های سفید و سیاه باید به‌گونه‌ای به هم متصل شوند که توپ (واکسن) ساخته شود. این گروه با ایجاد جهش‌هایی در توالی اسیدآمینه، امکان اتصال آن‌ها به هم و ایجاد ساختاری پیچیده را فراهم کردند.

این گروه از نرم‌افزاری برای چیدمان سه‌بعدی واحد‌های سازنده و تشکیل نانوذرات استفاده کردند. این واکسن به‌گونه‌ای طراحی شده که تا پیش از آمیختگی دو بخش با هم، واکسن شکل نمی‌گیرد.