با فناوری‌نانو به‌دنبال کمک به صنعت تایرسازی هستیم

مدیرعامل شرکت البرز نانو پارس شیمی از تولید نانوذرات سیلیکا برای کمک به بهبود کیفیت تایرهای ساخت داخل خبر داد. تولید این نانوذرات، شرکت‌های تولیدکننده تایر را از واردات سیلیکا از خارج بی‌نیاز می‌کند.

طاهر رحیمی‌اقدم، مدیرعامل شرکت البرز نانو پارس شیمی درباره پیشینه این شرکت می‌گوید: «از سال ۹۳ تحقیق پیرامون نانومواد مورد نیاز صنعت را آغاز کردیم و در نهایت متوجه شدیم که صنعت تایرسازی به نانوذرات سیلیکا نیاز دارد، محصولی که به‌صورت وارداتی تامین می‌شود. سالانه ۳ هزار تُن از این نوع سیلیکا برای تامین نیاز صنعت تایرسازی وارد کشور می‌شود، از این‌رو با دو شرکت بارز و ایران تایر وارد گفتگو شدیم تا نیازسنجی به‌منظور توسعه این فناوری انجام شود. پس از جلساتی، از نوع نیاز این صنعت از منظر کیفیت و جزئیات فنی مطلع شدیم و کار توسعه فناوری ساخت این نوع سیلیکا آغاز شد.»

دکتر رحیمی‌اقدم می‌افزاید: «در حال حاضر به فناوری تولید نانوذرات سیلیکا با گرید موردنیاز صنعت تایرسازی رسیده‌ایم و تولید اولیه به‌صورت پایلوت انجام شده است. به‌دنبال خرید تجهیزات و ادوات برای تولید در مقیاس انبوه هستیم تا اولین سفارش‌ها را تحویل شرکت‌های تولیدکننده تایر بدهیم.»

دانش‌آموخته دانشگاه امیرکبیر درباره پیشینه استفاده از افزودنی‌های تایر می‌گوید: «مدت‌ها قبل از دوده به‌عنوان افزودنی و پُرکننده برای تایر استفاده می‌شد اما با تغییر استانداردهای جهانی، تولیدکنندگان داخلی ملزم به استفاده از سیلیکا شدند که این محصول از کشورهایی نظیر چین، اسپانیا، هند و ترکیه وارد کشور می‌شد. امیدواریم با تجهیز و استقرار دستگاه‌های موردنیاز به‌زودی تولید انبوه این نانوذرات آغاز شود تا هرچه زودتر نیاز صنعت تایرسازی با نانومواد ساخت داخل تامین شود.»

به اعتقاد وی استفاده از این نانوذرات سیلیکا موجب افزایش طول عمر تایر، کاهش مصرف سوخت و فرمان‌پذیری بیشتر می‌شود.

وی از کاربردهای دیگر نانوذرات سیلیکا در بخش رنگ، پلیمر و حتی بخش بهداشت خبر داد و گفت: «این نانوذرات در صنایع مختلفی کاربرد دارد، اما در فاز اول اولویت ما تامین نیاز بخش تایرسازی است، اما در فازهای بعدی به سراغ صنایع دیگر خواهیم رفت.»