تولید اسپری ضدجرقه برای جوشکاری بهتر سطوح

اسپری ویژه‌ای برای کمک به جوشکاری تولید و به بازار عرضه شده که در آن از نانوذرات استفاده شده است. این اسپری‌ها ضدجرقه بوده و مانع از چسبیدن جرقه‌های جوش به سطح می‌شود.

شرکت پرتو بهتاب شیمی البرز اسپری ضدجرقه با استفاده از فناوری نانو تولید کرده است. این اسپری ضدجرقه قبل از جوشکاری روی سطح پاشش می‌شود و از چسبیدن جرقه‌های جوش اسپاتر به سطح جلوگیری می‌کند. همچین اسپری ضدجرقه دیگری نیز توسط این شرکت تولید شده است که در بخش برنجی داخل تورچ جوشکاری پاشش شده و از تجمع جرقه‌های جوشکاری در این بخش جلوگیری می‌کند.

در روش‌های مختلف جوشکاری، پاشش جرقه به قطعات اطراف اجتناب‌ناپذیر است. جرقه‌ها ذراتی از مذاب و الکترود هستند که در اطراف جوش پاشیده شده و عیوب ظاهری و یا متالورژیکی را به همراه دارند. همچنین پوشش اعمالی در مناطقی که پاشش جرقه رخ داده کیفیت مناسبی نداشته و حتی ممکن است منجر به خوردگی شود. این جرقه‌ها باید بعد از جوشکاری با فرز یا سمباده از سطح قطعه زدوده شوند. عوامل مختلفی مانند آمپر یا ولتاژ نامناسب در حین جوشکاری، رطوبت در الکترود جوشکاری، سرعت زیاد فرایند، فاصله نامناسب قطعه از نازل، زاویه کاری نامناسب و کثیفی سطح قطعه می‌تواند منجر به پاشش جرقه شود. به منظور مقابله با پاشش جرقه، علاوه بر انتخاب شرایط مناسب جوشکاری، می‌توان از پوشش‌های محافظی استفاده کرد که بر سطح قطعه کار یا ادوات اطراف ناحیه جوشکاری اعمال می‌شوند. این پوشش‌ها به‌صورت ژل یا محلول هستند که استفاده از نانوذرات در ساخت این مواد منجر به بهبود کیفیت ضدپاشش آن‌ها می‌شود.

این اسپری حاوی نانوذرات بوده و ضدچسبندگی جرقه به سطح است. استفاده از آن موجب ممانعت از بروز عیوب ظاهری یا متالورژیکی در قطعات و ادوات موجود در محیط جوشکاری شده، ماندگاری بالا بر روی سطوح داشته و همچنین به عدم انتشار بخار و مواد مضر در محیط جوشکاری منجر می‌شود.

بررسی‌ها نشان داده است که استفاده از این اسپری نانو موجب افزایش عمر قطعات جوشکاری شده، مواد مضر برای لایه ازون ایجاد نمی‌کند و ترکیب مورد استفاده کاملا غیرخورنده بوده و اکسیدشوندگی جوش را تقلیل می‌دهد.

لازم به‌ذکر است که آنتی‌اسپاتر تولیدی در این شرکت دارای خواص و کیفیت فوق‌العاده بالایی در جلوگیری از چسبیدن این پاشش‌ها به سطوح و جلوگیری از آسیب‌رسانی آن‌ها به جوش است. این محصول در نوع پایه آب در جهت انواع جوشکاری در حالات دستی و رباتیک و نیز در فلزات حساس به پاشش و سطوح شیشه‌ای و پلاستیکی تولید شده است و به عنوان یک راه‌حل موثر و قطعی در جلوگیری از آسیب‌های جبران‌ناپذیر اسپاترها است. این مایع، پایه آبی و فاقد سیلیکون است که با توجه به داشتن افزودنی‌های خاص برای جلوگیری از چسبندگی ذرات فلزی مذاب در عملیات جوشکاری، طراحی و تولید می‌شود.