بهبود نمای ساختمان با نانورنگ فوق آب‌گـریز سیمان

شرکت نانومهندسی سطح ژیکان موفق به توسعه فناوری رنگ فوق آب‌گـریز سیمان CSHP با استفاده از فناوری نانو شده است. این رنگ فوق‌آب‌گریز ساختمان، به زیبایی بیشتر نما کمک شایانی می‌کند.

در شهرهای پرجمعیت و آلوده، آب باران حاوی ذرات معلق و آلاینده است که پس از تبخیر موجب بروز لک روی نمای ساختمان می‌شود. ماهیت اسیدی آب باران در شهرها نیز در طولانی‌مدت می‌تواند منجر به تخریب نمای ساختمان‌ها شود. پاک‌سازی نمای ساختمان‌های مرتفع، علاوه بر دشواری و داشتن هزینه قابل توجه، مصرف آب را نیز افزایش می‌دهد.

پوشش‌دهی سطوح و ایجاد خاصیت خودتمیزشوندگی راهکاری برای کاهش هزینه‌های شستشو و تمیزکاری است. در این روش، سطح موردنظر با مواد کم انرژی پوشش داده می‌شود تا ضمن افزایش زاویه تماس سطح، خاصیت آب‌گریزی آن بهبود یابد. پوشش آب‌گریز حاصل ضمن محافظت از سطح در برابر انواع آلودگی‌ها و کثیفی‌های ناشی از گردوغبار، از تثبیت لک جلوگیری می‌نماید و نیاز به تکرار عملیات شستشو را به تعویق می‌اندازد.

برای این کار شرکت نانومهندسی سطح ژیکان اقدام به توسعه فناوری رنگ فوق‌آب‌گـریز سیمان CSHP کرده است که با ایجاد لایه‌ای موجب بروز رفتار فوق‌آب‌گریزی در سطح می‌شود. یعنی قطرات باران پس از برخورد با نمای ساختمان روی آن غلتیده و به پایین می‌افتند. در چنین شرایطی نه‌تنها قطرات آب باران ناخالصی خود را روی سطح باقی نمی‌گذارند، بلکه با جذب گردوغبار موجود روی سطح، منجر به پاکسازی سطح می‌شوند. از طرفی با توجه به نچسبیدن قطره به سطح، خاصیت اسیری باران فرصت تخریب نما را نخواهد داشت.

سید فرشید چینی، مدیرعامل شرکت ژیکان می‌گوید: «این فناوری در بخش تحقیق و توسعه شرکت ما توسعه یافته است و در حال حاضر به دنبال جذب سرمایه‌گذار برای تولید انبوه هستیم.»

به گفته مدیرعامل این شرکت، استفاده از این فناوری بسیار آسان و به‌صرفه بوده و به نوعی می‌توان گفت که آینده نمای ساختمان چنین رنگ‌هایی هستند.

بر اساس اطلاعات منتشر شده هر کیلو از این محلول توانایی پوشش‌دهی ۵ متر مربع را داشته و با استفاده از پیستوله می‌توان آن را روی نمای ساختمان اسپری کرد که تا چهار ماه روی سطح ماندگاری دارد.