چرم روی مبلمان هم با فناوری نانو تقویت می‌شود

یک شرکت فعال در حوزه مبلمان قصد دارد تا از گرافن برای بهبود چرم‌های مبلمان استفاده کند. با این کار ویژگی‌هایی نظیر مقاومت در برابر سایش و بهبود انتقال حرارتی در چرم‌ها ایجاد می‌شود.

شرکت دایرکتا پلاس (Directa Plus) قراردادی با شرکت پولترون فراو (Poltrona Frau) به امضا رسانده است تا از فناوری نانو در حوزه مبلمان استفاده شود.

بر اساس این قرارداد، شرکت دایرکتا پلاس که تولیدکننده مواد مبتنی بر گرافن است همکاری مشترکی با پولترون فراو برای استفاده از نانوپلاکت‌های گرافنی در محصولات مبلمان به ویژه توسعه چرم‌های مورداستفاده در این محصولات خواهد داشت.

این همکاری دوساله بوده و هدف از آن تولید یک محصول جدید چرمی است که در آن از فناوری گرافنی شرکت دایرکتا پلاس استفاده خواهد شد.

از ویژگی‌های پیش‌بینی شده برای این محصول جدید می‌توان به بهبود هدایت الکتریکی و حرارتی و همچنین ارتقای ویژگی‌های مکانیکی نظیر مقاومت در برابر سایش و پرتوهای فرابنفش اشاره کرد.

دایرکتاپلاس پیش از این نیز در حوزه نساجی وارد شده بود. این شرکت سال گذشته قراردادی با شرکت لوروز پیانا امضا کرد. لورو پیانا یک شرکت ایتالیایی تولیدکننده پارچه و لباس بوده که به دنبال استفاده از فناوری‌نانو در منسوجات است. بر اساس آن قرارداد لورو پیانا در سه‌سال اول ۰٫۸ میلیون یورو از دایرکتا پلاس خرید می‌کند. لورو پیانا به‌دنبال بهبود ظاهری منسوجات و البسه تولید شده با استفاده از گرافن است.

اوایل سال جاری میلادی نیز دایرکتا پلاس در پروژه‌ای به نام گرین تکس مشارکت کرد، پروژه‌ای که در آن قرار است گرافن روی منسوجات چاپ شود. اتحادیه اروپا پشتیبان این پروژه بوده که دو سال زمان برای اجرای آن درنظر گرفته شده است. در قالب این پروژه، دایرکتا پلاس موفق به دریافت گرنتی از اتحادیه اروپا برای پروژه‌ای به‌منظور توسعه فناوری‌ سازگار با محیط‌زیست به‌منظور چاپ دیجیتالی محصول گرافنی G+ روی منسوجات شد. این پروژه برای یک دوره اولیه ۲۴ ماهه بوده و ارزش آن حدود یک میلیون یورو است.

گرین تکس با هدف استفاده از مواد پیشرفته برای کاهش اثرات زیست‌محیطی چاپ گرافنی روی پارچه تعریف شده است. هدف این پروژه آن است که یک فرایند نوآورانه چاپ دیجیتال با استفاده از جوهر گرافنی پایه آبی ارائه دهد. استفاده از تجهیزات دیجیتال با کاهش مصرف آب و انرژی و همچنین کاهش تولید مواد شیمیایی خطرناک می‌تواند به محیط‌زیست کمک کند.

این پروژه بیشتر روی پارچه‌های سازگار با محیط‌زیست مانند پارچه‌های طبیعی و پارچه‌های مصنوعی حاصل از فرایندهای بازیافت متمرکز خواهد بود.