استقبال خوب بازار از اجاق‌گازهای دارای نانوپوشش مقاوم به سایش و خوردگی

به‌گفته یکی از مسئولان شرکت کن صنعت آذین، استقبال بازار از اجاق‌گازهای دارای نانوپوشش‌های مقاوم به خوردگی و سایش این شرکت قابل توجه بوده است.

دکتر علی هجرانی‌دلیر مشاور آزمایشگاه و بخش تحقیق و توسعه شرکت کن صنعت آذین با اشاره به تولید تقریبا ۷ هزار اجاق‌ گاز دارای پوشش نانو در این شرکت می‌گوید: «با توجه به ویژگی‌های این پوشش و ایجاد ارزش‌افزوده در محصول، استقبال از این محصول قابل توجه بوده است. البته هنوز بسیاری از مخاطبان ما از فناوری نانوپوشش به‌کار رفته در این محصولات مطلع نیستند به‌همین دلیل به‌دنبال آموزش و ترویج این فناوری هستیم. پیش از این برنامه‌های آموزشی در نظر گرفته شده بود که به‌دلیل شیوع کرونا، این برنامه‌ها لغو شد. اما در نمایشگاه لوازم خانگی که در آذر ماه برگزار می‌شود، دوره آشنایی با این فناوری را برای مخاطبان و بازدیدکنندگان برگزار خواهیم کرد.»

استفاده از این نانوپوشش تاثیر چندانی روی قیمت نهایی محصول نداشته اما ارزش‌افزوده زیادی برای مصرف‌کننده به‌دنبال دارد. بنابراین استفاده از آن موجب تنوع محصولات شرکت کن صنعت آذین شده و کیفیت محصولات را نیز افزایش داده و در عین حال رضایت مشتری را نیز به‌دنبال دارد.

وی درباره برنامه‌های آتی شرکت کن صنعت آذین می‌گوید: «به‌زودی کار روی هود را نیز آغاز می‌کنیم، در واقع قرار است از این نوع نانوپوشش روی هود نیز استفاده شود. برنامه‌هایی نیز برای ایجاد خواص ضدخراش و آب‌گریزی روی سینک داریم تا با استفاده از پوشش‌ نانو این ویژگی‌ها را در سینک‌ها ایجاد کنیم. برای این کار در حال همکاری با چند شرکت‌ نانویی ایرانی هستیم که امیدواریم در آینده نزدیک ماحصل این همکاری‌ها در قالب محصولات جدید شرکت کن صنعت آذین به بازار عرضه شود.»

پوشش‌های لایه نازک مانند TiN و TiAlN دارای کاربردهای صنعتی گسترده‌ای در زمینه پوشش‌های محافظ سخت، موانع نفوذی در فناوری نیمه‌رساناها، کاربردهای نوری و تزئینی هستند. رنگ مهم‌ترین خاصیت پوشش‌های تزئینی بوده و شناخته‌شده‌ترین پوشش سخت تزئینی TiN و TiAlN است. با اعمال این پوشش‌ها بر روی زیرلایه‌ای صاف، سطح ظاهری جذاب داشته و سختی بالا و سایش کم آن را با دوام‌تر می‌سازد. این پوشش‌های سخت تزئینی لایه‌نازک در لوله‌کشی، کالاهای ورزشی، لوازم غذاخوری فلزی، فریم عینک، لوازم تزئینی، جواهرآلات بدلی، شیرآلات، دستگیره و یراق‌آلات و دیگر کاربردهای مشابه که در آن‌ها پوشش در معرض سایش، فرسایش و خوردگی در حین استفاده و تمیز کردن است، کاربرد دارند.