تولید انبوه و عرضه CD و DVD دارای پوشش نانومتری

شرکت تولیدی و خدماتی زرین موج رسانه موفق به تولید دیسک چند منظوره دیجیتالی دارای پوشش نانومتری شده است. این شرکت انواع مختلف دیسک‌های فشرده با ظرفیت‌های بین ۷۰۰ مگابایت تا ۹ گیگابایت را تولید و به بازار عرضه می‌کند.

شرکت ریزموج سیستم بنیان‌گذار کارخانه می‌دیسک (MEdisk) فعالیت گسترده‌ای در تولید سی‌دی و دی‌وی‌دی دارد. این مجموعه به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده سی‌دی و دی‌وی‌دی خام و پر شده (Pre-recorded) در خاورمیانه همگام با فناوری روز دنیا در حال فعالیت است.

مواد اولیه و اصلی هر دیسک قسمت پلاستیکی آن است که از پلی‌کربنات تشکیل شده است. برای تولید سی‌دی و دی‌وی‌دی گرانول پلی‌کربنات پس از رطوبت‌گیری وارد ماشین‌های تزریق شده و در دمای ۳۵۰ درجه ذوب و قالب‌گیری می‌شود. در داخل قالب یک صفحه فلزی از جنس نیکل به نام استمپر وجود دارد که به‌عنوان مهر استفاده می‌شود. این صفحه در محصولات خام بر روی پلی‌کربنات ایجاد شیار می‌کند و در محصولات پر شده اطلاعات اصلی را روی پلی‌کربنات حک می‌کند. در محصولات خام از یک نوع محلول شیمیایی به نام dye جهت ذخیره اطلاعات استفاده می‌شود. در مرحله بعد پوشش متالایز در فضای پلاسما و توسط دستگاه متالایزر در کمتر از ۲ ثانیه و با ضخامت ۶۰ الی ۸۰ نانومتر ایجاد می‌شود. جنس متالایز در محصولات خام نقره و در محصولات پرشده از آلومینیوم است. در مرحله بعد یک پوشش محافظ بر روی قسمت متالایزر قرار داده می‌شود و سپس دیسک‌ها چاپ و بسته‌بندی و روانه بازار می‌شوند.

گفتنی است مهم‌ترین عامل در بازخوانی اطلاعات لایه متالایزر هر دیسک است که به‌علت استفاده از آلومینیوم و نقره با ضخامت بسیار پایین دارای رفلکت مطلوب بوده و علاوه بر افزایش کارایی باعث کاهش هزینه تولید نیز می‌شود.

قیمت تمام‌شده کمتر و در عین حال حفظ کیفیت باعث شده است که محصولات شرکت ریزموج سیستم بتوانند با محصولات خارجی و حتی محصولات چینی رقابت کنند. گواه توان رقابتی محصولات این شرکت نیز صادرات آن به کشورهای اروپایی و آسیایی است.

در زمینه صادرات نیز تاکنون محصولات ریزموج سیستم به کشورهای پیشرفته اروپا و خاور دور نظیر ایتالیا، لهستان، اسلوانی، ترکیه، سنگاپور، هند، امارات، مالزی، پاکستان، افغانستان و… صادر شده است. تولید سالانۀ محصولات این شرکت ۱۰۰ میلیون دیسک در سال و میزان فروش سالانه آن بیش از ۲ هزار میلیارد ریال است.