عرضه نانوافزودنی ویژه قیر برای مقاوم شدن سطح آسفالت

شرکت اکسیر شرق مشهد افزودنی نانویی به نام زایکوترم را برای افزایش مقاومت سطح آسفالت تولید و به بازار عرضه می‌کند. این افزودنی حاوی نانوذرات به قیر اضافه شده تا آسفالت با دوام بالا و مقاوم در برابر عریان شدگی به‌دست آید.

جدا شدن قیر از مصالح آسفالت یا به اصطلاح عریان شدگی، همواره از مشکلات اساسی موجود در صنعت راه‌سازی بوده است. علت بروز این پدیده چسبندگی ضعیف قیر به مصالح بوده به طوری‌که به تدریج و با عبور خودروها از روی آسفالت و نیز بارش باران قیر از مصالح جدا شده و آسفالت از بین می رود یا به عبارتی عریان شدگی اتفاق می‌افتد. محصول زایکوترم می‌تواند با بهبود چسبندگی بین قیر و مصالح سنگی آسفالت و ایجاد پیوندهای شیمیایی قوی مانع عریان‌شدگی شود و عمر آسفالت را به‌طور چشمگیری افزایش داده و آسفالت در شرایط جوی مختلف پایدارتر خواهد بود.

زایکوترم یک افزودنی اورگانوسیلان به قیر بوده که باعث مقاوم شدن سطح آسفالت در برابر صدمات مختلف می‌شود. صدماتی نظیر عریان‌شدگی؛ به‌دلیل ایجاد پیوند شیمایی قوی بین قیر و مصالح سنگی، اکسیداسیون (پیرشدگی)؛ به‌دلیل پوشش‌دهی کامل قیر روی مصالح سنگی و همچین خستگی؛ به‌دلیل ایجاد تراکم یکدست و منسجم در آسفالت طی عملیات روسازی از جمله آسیب‌هایی است که این نانوافزودنی می‌تواند از آن‌ها جلوگیری کند.

علاوه بر این زایکوترم محصولی دوستدار محیط زیست است که امکان تولید آسفالت در دمای پایین تر (۱۰ تا ۱۵ درجه سانتیگراد) و نیز تراکم آسفالت در دمای کمتر (۳۰ تا ۴۰ درجه سانتیگراد) را فراهم می‌نماید.

زایکوترم سطح مصالح سنگی را در ابعاد نانومتری اصلاح می‌کند و آن‌ها را از حالت آب‌دوستی به قیردوستی تغییر می‌دهد. پیوند دائمی ایجاد شده بین قیر و مصالح سنگی منجر به کارایی بالای آسفالت در برابر پدیده عریان‌شدگی می‌شود.

استفاده از این محصول از جدا شدن قیر از مصالح سنگی و دانه دانه شدن آسفالت جلوگیری می‌کند. همچنین این افزودنی نانویی باعث افزایش کیفیت آسفالت و در نتیجه ممانعت از تشکیل چاله روی آن می‌شود.