استفاده از PVD در صنعت شیرآلات ساختمانی بسیار رایج شده است

مدیر فنی گروه صنعتی کریم‌پور ضمن تاکید بر اهمیت و جایگاه فعلی PVD در صنایع مختلف، از نفوذ این نوع فناوری پوشش‌دهی در  صنعت شیرآلات خبر داد.

گروه صنعتی کریم‌پور در بخش تولید و عرضه شیرآلات بهداشتی، انواع دوش، سینک، روشویی، دستشویی، فلش تانک و قطعات جانبی فعالیت دارد.

محمد کریم‌پور از مدیران این گروه صنعتی درباره استفاده از فناوری PVD در محصولات این شرکت می‌گوید: «تا چند سال قبل، محصولات را به صورت برون‌سپاری پوشش‌دهی می‌کردیم و از خدمات PVD دیگر شرکت‌ها استفاده می‌کردیم. ۵ سال قبل با توجه به نیاز شرکت، اقدام به خرید یک دستگاه پوشش‌دهی به روش PVD از شرکت یارنیکان صالح کردیم و یک سال بعد نیز دستگاه دوم از این شرکت خریداری شد. در حال حاضر با  دو دستگاه PVD ایرانی در حال ارائه خدمات هستیم.»

مهندس نوبهاری، مدیر فنی گروه صنعتی کریم‌پور درباره فرآیند مورد استفاده در محصولات این شرکت می‌گوید: «اغلب از برنج برای تولید شیرآلات استفاده می‌کنیم، روی برنج با نیکل و کروم آبکاری می‌شود و در نهایت برای ایجاد رنگی زیبا و همچنین افزایش استحکام ساختاری، با روش PVD روی محصول پوششی از جنس تیتانیوم اعمال می‌شود. این پوشش‌ها استحکام بالایی داشته و تا وقتی که در معرض محیط اسیدی نظیر برخی شوینده‌ها قرار نگیرد، دوام بسیار بالایی دارد. همچنین با این روش می‌توان رنگ طلایی و مسی را روی محصولات ایجاد کرد.»

نوبهار معتقد است که در حال حاضر فناوری PVD به شدت در بازار لوازم آشپزخانه نفوذ کرده و این دستگاه در بسیاری از شرکت‌های تولیدی مورد استفاده قرار می‌گیرد. شاید تا چندی پیش PVD یک مزیت رقابتی ایجاد می‌کرد اما در حال حاضر به یکی از ملزومات مهم و غیرقابل انکار این صنعت تبدیل شده است.

همان‌طورکه کیفیت آب مصرفی برای هر فردی اهمیت فوق‌العاده بالایی دارد، کیفیت و زیبایی شیرآلات مورد استفاده در هر منزلی هم مهم و ضروری است. به طور کلی شیرآلات از دو جنس آلیاژ برنج یا سرب خشک ساخته می‌شوند و تنها روکش‌های آن‌ها است که تفاوت‌های ظاهری در آن‌ها ایجاد می‌کند. بعد از جنس فلز مورد استفاده در شیرآلات، آبکاری دارای اهمیت فراوان است که می‌تواند در مقاومت شیر تاثیر بسزایی داشته باشد و هرچه کیفیت آبکاری بهتر باشد شیرآلات دیرتر فرسوده می‌شوند. انواع روکش‌های تزئینی نظیر برنج، برنز، مس و استیل برای شیرآلات کاربرد به وفور استفاده می‌شوند. اما از آنجا که تولیدکنندگان همواره به‌دنبال محصولات با زیبایی، کیفیت و طول عمر بیشتر هستند، امروزه شیرآلاتی با پوشش‌های نانوساختار دارای سختی و مقاومت در برابر خوردگی بالاتر تولید می‌شوند. شناخته‌شده‌ترین این پوشش‌های تزئینی نانوساختار TiN، TiAlN است که با استفاده از دستگاه PVD قابل اعمال روی محصولات است.