با حضور دکتر ستاری، از ۵۷ دستاورد دانش‌بنیان نانو رونمایی شد

۵۷ دستاورد دانش‌بنیان نانویی با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری رونمایی و ۴ نیاز صنعت با آن‌ها تامین شد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در این مراسم رونمایی همچنین مرکز صنعتی‌سازی نانوفناوری کاربردی را افتتاح و با فعالان فناور مستقر در سوله‌های این مرکز گفت‌وگو کرد.

با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، زمینه استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان، در سوله‌های مرکز صنعتی‌سازی نانوفناوری کاربردی برای انجام فعالیت‌های توسعه‌ای، تولیدی و پژوهش در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران فراهم شد.

رشد سالانه دوبرابری دانش‌بنیان‌های نانویی

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری با اشاره به توانمندی شرکت‌های دانش‌بنیان در تامین نیازهای فناورانه کشور گفت: ستاد توسعه فناوری نانو در سال‌های اخیر برای توسعه این فناوری گام‌های اثربخشی برداشته است و  سازمان پژوهش های علمی و صنعتی نیز با رویکرد تازه‌ای که در حمایت از ایده‌های نوآورانه شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق پیش گرفته است و به رونق زیست بوم نوآوری و فناوری کمک می‌کند.

ستاری با بیان این‌که بیش از ۱۴۰ شرکت دانش‌بنیان در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران فعالیت می‌کنند، ادامه داد: مجموعه‌های دانش‌بنیان فعال در حوزه نانوفناوری، بخشی از شرکت‌های فعال در سوله‌های این مجموعه هستند که نوآوری‌هایشان را به بازار صنایع  پیوند می‌زنند.
ایشان با اشاره به جایگاه چهارم کشور در تولید مقالات این حوزه افزود: کشور در این حوزه فناوری، گام های بلندی برداشته است و توسعه بازار این حوزه اتفاق نمی‌افتاد مگر با ایجاد زیست‌بومی که حضور سرمایه‌گذار بخش خصوصی در این حوزه را تسهیل کند.

ستاری با بیان این‌که شرکت‌های دانش‌بنیان این حوزه رشد نمایانی را تجربه می‌کنند ادامه داد: بیش از ۲۷۰ شرکت نانو امسال بیش از ۸ هزار میلیارد تومان فروش را تجربه کرده‌اند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با اشاره رشد دوبرابری سالانه این کسب‌وکارها گفت: این شرکت‌ها سالانه رشد فروش ۱۰۰ درصدی نسبت به سال قبل را تجربه می‌کنند که نشان‌دهنده توانمندی فعالان فناور این حوزه است.

توانمندی شرکت‌های نانو در رفع نیاز صنایع

در بخش دیگری از این مراسم، دکتر سعید سرکار دبیر ستاد توسعه فناوری نانو از رفع نیازهای اولویت دار صنایع با توانمندی دانش‌بنیان‌های نانو گفت و ادامه داد: این مرکز بستری است که ضمن شناسایی نیازهای فناورانه صنایع، شرکت‌های دانش‌بنیان توانمند بر روی این نیازهای فناورانه کار می کنند و به آن‌ها پاسخ می‌دهند.

دکتر سرکار با بیان این‌که ظرفیت‌های فناورانه شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه نانو و میکروالکترونیک به کمک رفع نیازهای صنایع تحریمی آمده است، بیان کرد: در حل مشکلات اولویت با نیازهای فناورانه‌ای است که از قبل مشتری مشخصی داشته باشد.


تامین ۴ نیاز فناورانه صنعت به کمک دانش‌بنیان‌ها

در این مراسم همچنین با انعقاد ۴ قرارداد میان شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه نانوفناوری و صنایع، نیازهای این حوزه به کمک محصولات ایران‌ساخت تامین شد تا صنعت از وارادت و خروج ارز بی نیاز شود.

بر اساس این قراردادها، توسعه دانش فنی تولید رزین نوع یک و نوع دو کلدباکس که در صنعت ریخته‌گری کاربرد دارد بین شرکت دانش بنیان مان بسپار و شرکت سرمایه‌گذاری ایران خودرو، تولید محصولات دانش بنیان ضدحریق خودرو شتاب‌دهنده آمپر زیر مجموعه هلدینگ رایزکو و شرکت نانو آریسا پوشش، تولید رزین‌های ریخته‌گری بین شرکت دانش‌بنیان کاوش بسپار رزین آریا و شرکت مالیبل سایپا، رنگ پوشش‌های مقاوم به خوردگی پیچ و مهره‌های صنعت خودرو میان شرکت اطلس پوشش محافظ و نانوفناور پوشش پارس ماندگار تحقق یافت.

در سوله‌ شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران شتاب‌دهنده حوزه الکترونیک برای همراهی تیم‌های استارتاپی فعال در حوزه فناوری‌های نانو و میکروالکترونیک مستقر است.
همچنین شرکت‌های دانش‌بنیان تولید کننده تجهیزات تصفیه هوا مبتنی بر پلاسما، تولید تجهیزات الکترونیکی چاپی، سیال تکمیل چاه با وزن بالا جایگزین کلسیم بروماید، پوشش نانوسرامیک کامپوزیتی مخصوص آلومینیوم، مکمل نانولیپوزومال کلسیم، دستگاه ضدعفونی خشک از دیگر حوزه‌های فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در سوله‌های مرکز صنعتی‌سازی نانوفناوری کاربردی است.