جمع‌آوری سرمایه برای تجاری‌سازی نانوابزار مطالعه پروتئین‌ها

شرکت هگزاگون‌فب با جذب سرمایه ۱٫۹ میلیون پوندی به دنبال تجاری‌سازی ابزاری است که به محققان در مطالعه پروتئین‌ها کمک می‌کند. در ساخت این ابزار از تراشه‌ای نانویی استفاده شده‌است.

شرکت هگزاگون‌فب (HexagonFab) یکی از شرکت‌های مستقر در کمبریج پس از جمع‌آوری ۱٫۹ میلیون پوند برای تسریع در توسعه فناوری جدید خود، گام مهمی در مسیر توسعه کسب و کار خود برداشته است. این شرکت به دنبال ارائه محصولاتی برای نظارت بر فرآیند در صنعت دارو است.

این شرکت ابزاری قابل حمل و مقرون به صرفه موسوم به HexagonFab Bolt را تولید کرده است که می‌تواند با سرعت زیادی داده زیست‌دارویی تولید کند.

این حمایت مالی ۱٫۹ میلیون پوندی توسط کمبریج انترپرایز، بازوی تجاری دانشگاه، به همراه چندین سرمایه‌گذار خصوصی انجام شده‌ است.

کریستوف فون بیبرشتاین، بنیان‌گذار و مدیرعامل هگزاگون‌فب می‌گوید: «پتانسیل زیادی برای این فناوری در سطح جهانی وجود دارد، ما در این حوزه، در جایی که ارزش واقعی کسب و کار نهفته است تمرکز می‌کنیم. در مورد این فناوری، ما در حال حاضر در مرحله تولید «نمونه اولیه» هستیم و قبلاً مشتریانی بالقوه را درگیر کرده‌ایم که ابزارهای ما را در بریتانیا، آلمان، سوئیس و آمریکا آزمایش کنند. مناطق با بالاترین پتانسیل که می‌توانند مشتریان بالقوه ما باشند، بریتانیا، آمریکا، و مراکز زیست‌فناوری اروپا مانند آلمان، فرانسه و سوئیس و چین هستند.»

بیشتر فن‌آوری‌‌های موجود برای تجزیه و تحلیل پروتئین به اندازه‌گیری تغییرات خواص نوری متکی هستند. این موضوع می‌تواند به‌دلیل تغییر در ضریب شکست در روش SPR یا تغییر در الگوی تداخل در BLI منشاء خطا باشد.

اندازه‌گیری‌های نوری بسیار دقیق هستند، اما این دقت نه تنها بسیار پرهزینه است، بلکه مستعد شکست در تجاری‌سازی و بدون هیچ گونه پتانسیلی برای کوچک‌سازی هستند.

هدف شرکت هگزاگون‌فب ایجاد دسترسی همگانی برای تعیین مشخصات پروتئین‌ها است، که این کار از طریق مقرون به صرفه‌تر کردن، تسهیل و سریع استفاده از این فناوری امکان‌پذیر است.

با توجه به پیشرفت‌های فناوری‌ نانو، میکروالکترونیک و الگوریتم‌های پیشرفته، این شرکت رویکردی کاملاً متفاوت را توسعه داده است.

این شرکت فقط از تشخیص الکتریکی استفاده کرده و از اجزای نوری اجتناب می‌کند. میکروچیپ موجود در قلب این حسگر قادر به تجزیه و تحلیل پروتئین‌ها و برهم‌کنش آنها در یک ابزار ساده و مقرون به صرفه است که به سادگی در کف دست شما قرار می‌گیرد.

این حسگر، یک میکروچیپ به اندازه تمبر بوده، بار الکتریکی مولکول‌های زیستی را تشخیص می‌دهد. اتفاقات رخ داده در فرآیند به سادگی و به‌صورت مستقیم به سیگنال دیجیتالی تبدیل می‌شوند.

هگزاگون‌فب در حال ساخت ترانزیستورهای اثر میدان (FET) است، فناوری که انقلاب محاسباتی قرن ۲۰ را امکان‌پذیر کرده است و آن را با جدیدترین پیشرفت‌های فناوری‌نانو برای ایجاد bio-FET ترکیب کرده است.

bio-FET توسط یک لایه اتمی از جنس بلور کربن، گرافن، ساخته می‌شود. تغییر در بارهای الکتریکی محیط بر خصوصیات الکتریکی لایه گرافن تأثیر می‌گذارد.

به این ترتیب، هگزاگون‌فب قادر است تغییرات بار الکتریکی را در دقیقه تشخیص دهد و با این کار اتصال دو مولکول زیستی با دقت بالا امکان‌پذیر می‌شود.