استفاده از افزودنی‌های نانویی و نانوسیالات حفاری در میادین نفتی داخل کشور

شرکت سیالات حفاری پارس سه محصول نانوافزودنی سیالات حفاری جهت بازدارندگی شیل، نانوسیال حفاری بازدارنده شیل و نانوسیال حفاری با غلظت نمک بسیار پایین را برای کمک به صنعت نفت کشور تولید و به بازار عرضه کرده است.

شروین ترقی‌خواه، سرپرست سیستم‌های سیال حفاری شرکت سیالات حفاری پارس درباره محصولات این شرکت می‌گوید: «در حال حاضر نانوافزودنی سیالات حفاری جهت بازدارندگی شیل و نانوسیال حفاری بازدارنده شیل به تولید انبوه رسیده‌اند و در پروژه‌های مختلفی از آن‌ها استفاده می‌شود. هر دوی این محصولات در چاه شماره ۲ یلدا، چاه ۱ و ۴ میدان نفتی اهواز و پارس جنوبی استفاده شده‌اند. نانوافزودنی سیالات حفاری جهت بازدارندگی شیل به کشور آذربایجان صادر نیز شده است.»

خانم مهندس ترقی‌خواه می‌گوید: «شرکت سیالات حفاری پارس پتنت مربوط به فناوری نانوسیال حفاری بازدارنده شیل را نیز به ثبت رسانده است.»

این دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی شیمی دانشگاه امیرکبیر درباره فرآیند توسعه این فناوری‌ها می‌گوید: «این محصولات در بخش تحقیق و توسعه شرکت سیالات حفاری پارس توسعه یافته است و بررسی‌های ما نشان می‌دهد که نسبت به نمونه‌های خارجی هم از نظر قیمت و هم عملکرد مزیت‌های زیادی دارد.»

بیشتر ترکیبات چاه‌های حفاری آب‌دوست هستند و آب سیال مورد استفاده در حفاری را جذب می‌کنند و این، ریزش چاه را به دنبال دارد، بنابراین در سیال حفاری از بازدارنده و نمک، معمولا کلرید پتاسیم، استفاده می‌کنند. استفاده از این نوع نمک مشکلات زیست‌محیطی ایجاد می‌کند و تصفیه پسماند، هزینه بالایی دارد. نوآوری شرکت سیالات حفاری پارس در این مرحله این بود که نمک کلرید پتاسیم را حذف و به جای آن از نانوافزودنی استفاده کرده است که بازدارنده خوبی برای سازندهای رسی و شیلی است و از افت خواص رئولوژیکی سازند حین حفاری جلوگیری کرده به طوری که این نانوافزودنی‌ در دمای بالای سطوح پایینی زمین نیز به خوبی عمل می‌کند و نیازی به استفاده از افزودنی دیگری در سطوح پایین نیست و مورد مهم‌تر اینکه استفاده از این محصولات به دلیل وجود نمک کم در آن از لحاظ زیست‌محیطی نیز به‌صرفه‌تر است. متقاضیان این محصولات شرکت ملی نفت، شرکت ملی حفاری و همه شرکت‌های بالادستی نفتی هستند که این فناوری می‌تواند به بهبود عملکرد آن‌ها در زمینه حفاری کمک کند.

از دیگر محصولات شرکت سیالات حفاری پارس می‌توان به روان‌کننده‌ها، بازدارنده‌ها و پایدارکننده‌های پلیمری اشاره کرد.