استفاده از نانوسیال در نیروگاه برق طرشت

نیروگاه طرشت به منظور بهینه‌سازی مصرف سوخت و کاهش هزینه تولید برق، از پوشش‌های نانومتری ایرانی استفاده می‌کند. استفاده از این نانوپوشش‌ها بر روی لوله‌های کندانسور، موجب افزایش راندمان این مبدل‌های حرارتی و کاهش افت خلا در آن‌ها می‌شود. نیروگاه طرشت اولین و قدیمی‌ترین نیروگاه حرارتی کشور است که قدمت آن به شش دهه می‌رسد و یکی از نیروگاه‌های راهبردی در صنعت برق کشور است.

با همکاری شرکت تامین نانو ساختار آویژه از نوعی محصول نانو برای کمک به بهینه‌سازی نیروگاه برق طرشت استفاده شده است. این محصول با ایجاد نانوپوشش و نانوفیلم روی سطح قطعات مورد استفاده در نیروگاه، سطح تماس را افزایش داده و امکان تماس بیشتری میان آب یا هوا با این قطعات ایجاد می‌کند. با این کار راندمان مبدل‌های حرارتی بهبود می‌یابد. کندانسور به‌عنوان یکی از کلیدی‌ترین بخش‌های نیروگاه‌های برق است که استفاده از این فناوری، میزان خلاء کندانسور را بهبود قابل توجهی پیدا می‌کند.

مهندس آهی، مدیر فنی و برنامه‌ریزی نیروگاه طرشت می‌گوید: «ما از سال ۹۱ اقدام به استفاده از پوشش نانوسیال در این نیروگاه کردیم و آزمایش‌های نشان داد که استفاده از این نانوسیال موجب کاهش یک تا دو درجه‌ای دمای روغن شد. در نتیجه به ما ثابت شد که استفاده از نانوسیال‌ها می‌تواند کمک موثری برای ما باشد و موجب کاهش تعمیرات و هزینه‌های نیروگاه می‌شود.»

مهندس میرزایی از شرکت تامین نانو ساختار آویژه می‌گوید: «خوشبختانه به ما این اجازه داده شد تا از نانوسیال ابتدا در کولرهای روغن استفاده شود و بعد، از آن برای کندانسورها استفاده کردیم. امیدواریم بتوانیم این فناوری را در سایر نیروگاه‌ها نیز استفاده کنیم.»

به گفته دکتر فراهانی، مدیرعامل نیروگاه طرشت، این نیروگاه یکی از قدیمی‌ترین و راهبردی‌ترین نیروگاه‌های کشور است. نیروگاه طرشت به دنبال حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، درصدد حمایت از برنامه‌های ستاد نانو و شرکت‌های دانش‌بنیان نانویی است.