فیلترهای سلولزی ارزان‌تر و پربازده‌تر از نمونه‌های خارجی می‌سازیم

سید امین فرزادفر، مدیرعامل شرکت بهین پالایه شریف از قیمت پایین و بازده‌ بالاتر فیلترهای سلولزی این شرکت نسبت به نمونه‌های خارجی خبر داد. فیلترهای این شرکت در نیروگاه‌های متعددی در کشور مورد استفاده قرار گرفته است. از این فیلترها می‌توان برای فیلتراسیون روغن‌های با پایه نفتی یا سنتزی، مانند روغن‌های هیدرولیک، روغن‌های روانکار توربین، روغن‌های دنده و روغن‌های ترانسفورماتور استفاده کرد.

برخلاف فیلترهای رایج که در بهترین حالت تنها قابلیت حذف ذرات بزرگ‌تر از ۳ میکرون را دارند، شرکت بهین پالایه شریف در طراحی و تولید فیلترهای بهپال حذف ذرات بزرگ‌تر از ۳ میکرون را هدف قرار داده و به‌دنبال افزایش طول عمر روغن و کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری از طریق حذف آب، وارنیش و ذرات زیر یک میکرون است. در این میان فیلترهای بهپال وارنیش که در تولید آن‌ها از فناوری نانو بهره گرفته شده، به منظور حذف وارنیش و در نتیجه کاهش عدد اسیدی روغن و همچنین افزایش طول عمر روغن طراحی شده‌اند.

مهندس فرزاد‌فر می‌گوید: «فیلترهای سلولزی که در شرکت بهین پالایه شریف تولید می‌شوند، نسبت به نمونه‌های خارجی آپشن‌های بیشتری داشته و در عین حال قیمت پایین‌تری نیز دارند از این رو تقاضا برای خرید آن‌ها از سوی نیروگاه‌های کشور وجود دارد و تاکنون نیروگاه‌هایی نظیر نیروگاه فردوسی مشهد، نیروگاه شهیدرجایی قزوین، نیروگاه شریعتی مشهد و نیروگاه شازند اراک از این فیلترهای سلولزی استفاده کرده‌اند.»

مدیرعامل شرکت بهین پالایه شریف می‌افزاید: «نانوالیاف مورد استفاده در این فیلترها با استفاده از یک روش شیمیایی در داخل شرکت بهین پالایه شریف تولید و مورد استفاده قرار می‌گیرد.»

این فیلترها به‌صورت ترکیبی از سلولزهای مختلف، میکروسلولز و نانوسلولز که سطح الیاف آن‌ها توسط فرایندهای شیمیایی به منظور بالاترین میزان دقت فیلتراسیون فعال شده، تولید می‌شوند. افزایش دقت فیلتراسیون از ۳ میکرون به ۴/۰ میکرون و تغییر در خواص فیزیکی و شیمیایی الیاف سلولز به منظور بهبود جذب سطحی وارنیش از جمله خواص فیلتر حذف وارنیش روغن توربین تولیدشده در شرکت بهین پالایه شریف است که به واسطه استفاده از فناوری نانو ایجاد شده است. قیمت بسیار پایین‌تر از نمونه مشابه دانمارکی، در دسترس بودن و تولید تمامی مواد اولیه موردنیاز توسط شرکت بهین پالایه شریف از مزایای رقابتی محصول نسبت به نمونه‌های موجود در بازار است.