حمایت مالی برای ارائه واکسن‌های ضدکرونای جدید

بنیاد نوآوری‌های آمادگی برای بیماری‌های همه‌گیر موسوم به CEPI همکاری با شرکت اس‌کی بیوساینس (SK Bioscience) را برای جستجوی واکسن مقاوم در برابر ویروس‌هایی مانند SARS-CoV-2 گسترش می‌دهد.

این بنیاد تا ۵۰ میلیون دلار به‌عنوان حمایت گسترده به اس‌کی بیوساینس اعطا می‌کند زیرا این شرکت به‌دنبال یک واکسن مقاوم در برابر انواع ویروس‌های خانواده کرونا است.

دکتر ریچارد هچت، مدیر عامل CEPI می‌گوید: «گسترش سریع نوع امیکرون به‌عنوان یادآوری جدی از تهدید ناشی از انواع جدید کووید۱۹ است. برای امنیت بهداشت جهانی حیاتی است که واکسن‌های قابل دسترس جهانی ایجاد شود که محافظت گسترده‌ای در برابر انواع کووید-۱۹ و سایر ویروس‌های کرونا ایجاد کند. از طریق همکاری گسترده CEPI با اس‌کی بیوساینس، هدف ما کمک به کنترل COVID-19 در طولانی مدت و همچنین آماده شدن برای تهدید ویروسی بعدی قبل از ظهور است.»

این مشارکت گسترده و بودجه آن از توسعه یک واکسن مبتنی بر پلتفرم نانوذرات اس‌کی بیوساینس، پوشش ایمونوژن، مطالعات پیش بالینی، آزمایش‌های بالینی فاز ۱/۲، تولید مواد، فرآیند و توسعه تحلیلی حمایت می‌کند. این حمایت بخشی از سرمایه‌گذاری است که CEPI در این شرکت انجام داده است، با این سرمایه‌گذاری جدید، کل بودجه پلتفرم اس‌کی بیوساینس و ظرفیت تولید آن به ۲۶۰ میلیون دلار می‌رسد.

این واکسن احتمالی، یک پروتئین نوترکیب است که بر اساس یک پلتفرم نانوذرات خود مونتاژشونده دو جزئی طراحی شده که در موسسه طراحی پروتئین دانشگاه واشنگتن ایجاد شده است. در صورت موفقیت، واکسنی که از طریق این روش ایجاد می‌شود، می‌تواند محافظت گسترده‌ای در برابر SARS-CoV-2 و سایر ویروس‌های جدید کرونا ارائه دهد.

در مطالعات فاز ۱/۲ واکسن ضدکرونای GBP510 اس‌کی بیوساینس که از طریق این پلتفرم ایجاد شده است، ایمنی بالا و تولید آنتی‌بادی‌های خنثی‌کننده بالایی را نشان داده است.

جائیونگ آهن مدیرعامل اس‌کی بیوساینس، گفت: «اعتماد عمیق CEPI بر اساس فناوری اثبات شده اس‌کی بیوساینس که در آزمایش بالینی فاز III و سیستم تولید آن نشان داده شده است، منجر به این همکاری گسترده شده است. ما به تحقیق و توسعه برای آماده‌سازی و ارائه راه‌حل‌های بلندمدت و اساسی در برابر وضعیت همه‌گیر که در آن گونه‌های مختلف کرونا بشریت را تهدید می‌کند، ادامه خواهیم داد.»

این حمایت مالی جدیدترین گرنتی است که تحت یک برنامه ۲۰۰ میلیون دلاری CEPI که در ماه مارس برای پیشبرد توسعه واکسن‌هایی که محافظت گسترده‌ای در برابر انواع ویروس‌های کرونا ایجاد می‌کند، ارائه شده است. در صورت موفقیت این پروژه، اس‌کی بیوساینس ملزم خواهد بود تا صدها میلیون دوز از این واکسن را عادلانه توزیع کند.