رنگ عایق بدنه لوکوموتیو تولید شد تا اتلاف انرژی به حداقل برسد

رنگ‌های نانویی برای استفاده در بدنه لوکوموتیو ایران‌ساخت شد. این رنگ‌ها با ضخامت بسیار کم اما قدرت سرکوب کردن دامنه وسیعی از ارتعاشات، تولید شده‌اند.

این محصول رنگ عایق حرارت و صوت در محدوده ۱۰۰۰ هرتز است که برای عایق‌کاری سطوح مختلف، جلوگیری از اتلاف انرژی و در نتیجه کاهش هزینه‌ها در محل‌هایی نظیر بدنه لوکوموتیو و موتورخانه کشتی استفاده می‌شود.

یکی از روش‌های جلوگیری از اتلاف انرژی و در نتیجه کاهش هزینه‌ها، استفاده از عایق‌کاری سطوح مختلف ساختمانی و تجهیزات است. این کار از انتقال صداهای ایجاد شده در اتاق‌های کناری یا فوقانی ساختمان‌ها و سازه‌های صنعتی به داخل کابین‌ کشتی‌، قطار وخودرو، جلوگیری می‌کند.

رنگ‌های عایق صدا به گونه‌ای طراحی شده‌اند که با ضخامت بسیار کم اعمال می‌شوند اما قدرت سرکوب کردن دامنه وسیعی از ارتعاشات را دارند. مزیت دیگر این نوع پوشش‌ها اشغال فضای کمتر است. این موضوع در صنایع کشتی‌سازی و سازه‌های دریایی عامل بسیار مهمی به حساب می‌آید.

«شرکت دانش بنیان مهندسین شیمیایی و رنگ‌سازی نیلی فام ری» این رنگ‌های کاربردی بر پایه فناوری نانو را تولید کرده است که در بدنه واگن‌ها، کشتی، هواپیما، موتورخانه‌ها مانند موتورخانه کشتی، کانکس‌های فلزی، دودکش‌های حرارتی، اتاق‌های ماشین‌آلات و تجهیزات و لوله‌های تاسیساتی و تجهیزات سازه‌ای و ساختمانی کاربرد دارد.

این محصولات با حمایت ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و در دل زیست‌بوم فناوری و کارآفرینی کشور به تولید رسیده‌اند.