رنگ‌هایی که جلبک‌های روی دیوار را از بین می‌برد

شرکت زیست پوشش گستر موفق به تولید افزودنی شده که در صورت اضافه شدن به رنگ‌ها باعث ایجاد خواص ضدجلبک در رنگ می‌شود. کلوئید حاوی نانوکامپوزیت سه‌جزئی با خاصیت ضدجلبک محصولی است که توسط این شرکت توسعه یافته است.

منصوره داودی، عضو هیئت‌مدیره شرکت زیست پوشش گستر می‌گوید: «شرکت زیست پوشش گستر سال ۱۳۹۹ با هدف کمک به محیط‌زیست برای مقابله سبز با جلبک‌ها تاسیس شد. هدف این شرکت ارائه راه‌حلی برای مقابله با جلبک‌ها با کمترین اثرات منفی زیست‌محیطی بود. در حال حاضر مواد مورد استفاده برای از بین بردن جلبک‌ها ترکیبات سمی و خطرناک دارد که برای محیط‌زیست آسیب زا است. از این رو ما به سراغ توسعه فناوری رفتیم که در آن از سه ترکیب مختلف برای ایجاد یک کامپوزیت با خواص ضدجلبک استفاده می‌شود. هر یک از اجزای این نانوکامپوزیت به تنهایی مشکلاتی دارد که ما با ترکیب آن و ایجاد فرمولاسیونی مناسب، موفق به توسعه محصولی پایدار شدیم.»

دکتر داودی می‌افزاید: «این نانوکامپوزیت به‌دلیل فرمولاسیون ویژه‌ای که دارد می‌تواند با انجام فرآیند فتوکاتالیستی خواص ضدجلبک ایجاد کند. ما باندگپ اجزا نانوکامپوزیت را به گونه‌ای اصلاح کردیم که در طول موج‌های مرئی نور خورشید فرآیند فتوکاتالیستی را انجام دهد. اما برای زمانی که نور خورشید نیست، نظیر شب‌ها، نیز این نانوکامپوزیت به دلیل وجود نقره، می‌تواند ساختار جلبک‌ها را از بین ببرد. در واقع این نانوکامپوزیت هم برای روز و هم شب قابل استفاده است.»

این دانش‌آموخته رشته شیمی‌آلی دانشگاه علوم تحقیقات می‌گوید: «این محصول به صورت افزودنی است، یعنی قابلیت اضافه شدن به رنگ‌های پایه آبی را داراست و می‌توان آن را برای استخرها و نمای ساختمان استفاده کرد. در حال حاضر این افزودنی به تنهایی آماده فروش در بازار است ولی در آینده قصد داریم که این افزودنی را با رنگ‌های مختلف پایه آبی ترکیب کرده و رنگ‌هایی با خواص ضدجلبک به بازار عرضه کنیم.»