سطح محافظت از محصولات کشاورزی در برابر آفات ارتقا می‌یابد

شرکت انکو (Enko) برای سرعت بخشیدن به توسعه روش‌های حفاظت از گیاهان در بخش کشاورزی، کتابخانه‌های کدگذاری شده با DNA را خریداری می‌کند. انکو این کتابخانه‌ها را از شرکت ایکس‌کم (X-Chem) خریداری خواهد کرد.

مقامات این شرکت می‌گویند انکو اولین شرکتی است که این فناوری را برای کاربردهای کشاورزی مورد استفاده قرار می‌دهد. آن‌ها معقتدند که این کتابخانه‌ها به کشف و توسعه سریع راه‌حل‌های ایمن و پایدار حفاظت از محصولات کشاورزی کمک خواهند کرد.

کتابخانه‌های رمزگذاری شده با DNA به دلیل کارایی غربالگری فضاهای شیمیایی متنوع و بزرگ، ابزاری اثبات شده برای شروع پروژه‌های کشف داروی هستند. مقامات انکو  می‌گویند که این شرکت در استفاده از این رویکرد برای مقابله با چالش‌های کشاورزی پیشگام بوده است. این خرید، یک پیشرفت قابل توجه برای پلتفرم Enkompass  انکو است که غربالگری کتابخانه رمزگذاری شده با DNA را با یادگیری ماشینی و طراحی مبتنی بر ساختار ترکیب می‌کند و با استفاده از نتایج این ترکیب، شیمی و روش‌های جدید برای مقابله و کنترل آفات و بیماری‌های محصولات کشاورزی ارائه می‌دهد.

روش کشف هدفمند انکو در مقایسه با رویکردهای سنتی تحقیق و توسعه که سال‌ها طول می‌کشد تا محصولی جدید به دست آید، یک نقطه شروع امیدوارکننده‌ است.

ژاکلین هرد، مدیرعامل و موسس انکو، گفت: «تنوع، پایه و اساس نوآوری در طراحی دارو است و کشاورزان ما بیش از هر زمان دیگری به آن نیاز دارند. داشتن این کتابخانه‌های شرکت ایکس‌کم به ما انعطاف‌پذیری بیشتری برای کشف ترکیبات جدید می‌دهد و به پیش‌بینی اینکه کدام مولکول برای یک محصولات کشاورزی خاص مناسب است، بدون این که روی زنبورها تاثیر منفی بگذارد، کمک شایانی می‌کند. این کار شبیه روشی است که محققان داروهای ضدسرطان را برای کشتن سلول‌های سرطانی بدون تأثیر بر دیگر سلول‌ها طراحی کرده‌اند.»

جفت کردن غربالگری کتابخانه رمزگذاری شده با DNA با یادگیری ماشینی به انکو اجازه می‌دهد تا از فضاهای شیمیایی جدید استفاده کند که برای غلبه بر مقاومت گسترده به آفات بسیار مهم است. با این کتابخانه‌های جدید، هر آزمایش نقاط شروع مولکولی با کیفیت بالا و داده‌های آموزشی برای مدل‌های یادگیری ماشین تولید می‌کند که کارایی تولید و بهینه‌سازی را افزایش می‌دهد. برای کشف روش‌های ایمن و مؤثر جدید برای آفات، انکو می‌تواند میلیاردها مولکول را در کتابخانه‌های رمزگذاری‌شده با DNA خود غربال کند و از هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی برای ایجاد راه‌های مؤثرتر برای یافتن و انتخاب درمان‌های مناسب برای اهداف مختلف، استفاده کند.

نور شاکر، معاون ارشد شرکت ایکس‌کم و عضو هیئت‌مدیره انکو، در بیانیه‌ای گفت: «دنیای مواد شیمیایی که می‌توان برای محصولات ایمن و مؤثر استخراج کرد، عظیم است. تاکنون، محققان به سختی تنها بخش کوچکی از آن را یافته‌اند. ما قهرمانان کشف دارو مبتنی بر DEL هستیم و کار ما با انکو کاربرد گسترده این فناوری را برای هدایت به سوی تولید محصولات هدفمندتر در داروسازی و کشاورزی است.»