فراز و نشیب استارت‌آپ‌ها برای رساندن نانوسوزن به بازار

استارت‌آپ‌های حوزه نانو سوزن در حال گذر از دره مرگ هستند، از تحقیقات بنیادی دانشگاه عبور کرده‌اند و در حال توسعه و تجاری‌سازی برای استفاده در بخش درمان‌ و تشخیص‌های پیشرفته قرار دارند. اما متولیان این حوزه چگونه می‌توانند از این فرصت نهایت استفاده را ببرند؟

کمتر از دو دهه پیش در مجموعه‌ای از مقالات تحقیقاتی مطالبی درباره نانوسوزن‌ها منتشر شد. حرکت از ابتدایی‌ترین مرحله مفهومی به بلوغ فناوری معمولاً تا یک دهه طول می‌کشد. شرکت سیتوریج (Cytosurge)، یک اسپین‌آف از ETH Zürich بود که در سال ۲۰۰۹ تأسیس شد. این شرکت نانوسوزن‌ها را به بازار عرضه کرده و اخیراً محصول جدید میکروسکوپ نیروی اتمی خود، FluidFM، را وارد بازار کرده است. با این حال، اولین کاربرد تجاری سلول درمانی آن‌ها هنوز در حال توسعه است. شرکت سیتوریج به طور فعال در حال توسعه نانوپروب‌های توخالی FluidFM است که امکان کنترل دقیق حجم فمتولیتر را برای تحویل داخل سلولی و نانوبیوپسی فراهم می‌کند. این فناوری از گروه پروفسور توماسو زامبلی در ETH زوریخ سرچشمه گرفته و سپس توسط دکتر پاسکال بهر، مدیرعامل و یکی از بنیان‌گذاران شرکت سیتوریج در طول دکترای خود توسعه داده شده است.

بزرگ‌ترین چالش علمی برای این اسپین‌آف این بود که محققان این شرکت دریابند FluidFM چگونه می‌تواند به خوبی بین فناوری‌نانو و زیست‌شناسی که «هر دو ذاتاً از هم دور هستند» پل ایجاد کند. زامبلی می‌گوید: «پل زدن بین این دو فناوری در گفتن بسیار ساده است، اما پیاده‌سازی آن برای ما ۱۰ سال طول کشید.»

Basilard BioTech، شرکتی است که از دانشگاه کالیفرنیا (UC) ریورساید منشعب شده است. این شرکت فناوری خود را نقطه عطف نوآوری تحویل ژن می‌داند که در آن هر سلول توسط یک عنصر نانومکانیکی سوراخ می‌شود. این عنصر (یک نانوسوزن سیلیکونی) به صورت کنترل شده به سلول ضربه می‌شود. این تخلخل مکانیکی قابل تکرار توسط یک سوزن روی یک سلول واحد، تحویل یکنواخت‌تر و قابل اطمینان‌تر مواد ژنتیکی را نوید می‌دهد که ابزار مورد نیاز برای فناوری CAR T-cell است. پروفسور ماسارو رائو و آقای برینلی لی، بنیان‌گذاران این فناوری، تأثیر شگرفی بر درمان‌های ایمنی سلولی، به‌ویژه درمان سلول‌های T CAR دارند.

Aligned Bio ، یک اسپین‌آف از دانشگاه لوند، توالی یابی DNA و شناسایی نشانگرهای زیستی مولکولی را هدف قرار داده است. برای نشانگرهای زیستی، آن‌ها در حال حاضر مجوز پلتفرم‌های نانوسوزن خود را صادر می‌کنند و به سمت راه‌حل‌های کامل برای مراقبت و تشخیص حرکت می‌کنند.

بازارها برای فناوری‌های نانوسوزن همگی جوان هستند و همچنان برای نوآوری‌های انقلابی که کارایی را بهبود می‌بخشند و/یا هزینه‌ها را کاهش می‌دهند، باز هستند. با این حال، ارزش این بازارها و رشد پیش‌بینی‌شده آن‌ها از قبل قابل توجه است.

جمع‌آوری کمک‌های مالی به خصوص برای اسپین‌آف‌های فناوری نانو معمولاً یک فرآیند چند مرحله ای است. علی‌رغم حمایت مالی قوی دانشگاه‌ها برای ایجاد فناوری اولیه، با سرمایه‌گذاری مشترک دولت‌ها یا سرمایه‌گذاران، این مدل معمولاً به مرحله بعدی سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر گسترش نمی‌یابد. وقتی صحبت از سوزن‌های نانو به میان می‌آید، ممکن است برخی از سرمایه‌گذاران نسبت به کاربردهای پزشکی این فناوری احتیاط کنند که مشمول مسائل نظارتی در مورد بیمار هستند. نگرانی‌های ایمنی این امر محاسبه ریسک، درآمد، زمان ورود به بازار و زمان رسیدن به عرضه اولیه را بسیار پیچیده‌تر می‌کند. بنابراین معمولاً تأمین منابع مالی قابل توجه یا اطمینان دادن به سرمایه‌گذاران در ارائه بازده ده برابری سرمایه در طول پنج سال یا بازدهی پنج برابری در طول سه سال چالش برانگیزتر است.