نانوفناوری RNA در حال استفاده برای درمان سرطان سینه

دکتر شیائوتینگ ژانگ، مدیر شرکت آر‌اِن‌ای نانوتراپیوتیکس یک رویکرد ابتکاری مبتنی بر فناوری نانو RNA را برای درمان سرطان سینه توسعه داده است و به تازگی کمک هزینه فاز ۱ انتقال فناوری کسب و کار کوچک را از موسسه ملی سرطان دریافت کرده است.

یک استارت‌آپ تحت حمایت آزمایشگاه ونچر دانشگاه سینسیناتی در حال توسعه درمانی برای سرطان سینه است که ممکن است به لطف فناوری‌نانو RNA، مشابه آنچه برای تولید واکسن‌های کووید-۱۹ استفاده می‌شود، با عوارض جانبی کمتر برای مقابله با سرطان سینه استفاده شود.

استارت‌آپ آر‌اِن‌ای نانوتراپیوتیکس (RNA Nanotherapeutics)، توسط شیائوتینگ ژانگ، محقق دانشگاه کالیفرنیا، که ۲۰ سال گذشته را صرف بررسی مکانیسم‌های اساسی و درمان‌های جدید سرطان سینه کرده است، تأسیس شد. او یک رویکرد ابتکاری و اختراع مبتنی بر فناوری نانو RNA را توسعه داده است و اخیراً کمک مالی فاز ۱ انتقال فناوری کسب و کارهای کوچک را از موسسه ملی سرطان (NCI) دریافت کرده است.

ژانگ گفت: «این حمایت مالی به ما کمک می کند تا در توسعه تجاری خود پیش برویم. برنامه تحقیقات سرطان پستان و داوران واقعاً آنچه را که ما ارائه کردیم، فناوری، علم و تیم پشت آن برای رفع نیاز بالینی برآورده نشده را دوست داشتند. این یک نقطه عطف مهم است که ما به آن دست یافته‌ایم، که امیدواریم به جذب سرمایه‌گذاران بیشتر نیز کمک کند.»

ژانگ در مورد آزمایشگاه ونچر گفت: «این آزمایشگاه یک محیط بسیار فراگیر و حمایتی است. من چیزهای زیادی در مورد توسعه کسب و کار یاد گرفتم، و این موضوع باعث می‌شود که شما احساس راحتی و هیجانی برای راه اندازی یک استارتاپ داشته باشید.»

آزمایشگاه ونچر دانشگاه کالیفرنیا که توسط دفتر نوآوری اداره می‌شود، سکوی پرتابی برای کارآفرینان فراهم می‌کند تا ایده‌های خود را به استارتاپ تبدیل کنند. آزمایشگاه ونچر در مرکز نوآوری ۱۸۱۹ در منطقه نوآوری سینسیناتی واقع شده است و یک نقطه اتصال بین استعدادها بوده، پشتیبانی آن‌ها را انجام داده و بودجه برای کمک به راه‌اندازی شرکت‌های جدید فراهم می‌کند.

جو بوس، کارآفرین آزمایشگاه ونچر که با ژانگ برای راه‌اندازی آر‌اِن‌ای نانوتراپیوتیکس همکاری کرده، گفت: «این آزمایشگاه به محققان برای یافتن و مشارکت با منابع تجاری مناسب کمک می‌کند تا به هدف نهایی خود برسند، هدف پایانی آر‌اِن‌ای نانوتراپیوتیکس نجات جان بیماران است. ژانگ بیش از ۲۰ سال است که تحقیقات روی سرطان سینه را امکان‌پذیر کرده است. ما می‌خواهیم زندگی افراد بیمار را نجات دهیم.»

تقریباً ۷۵ درصد افراد مبتلا به سرطان پستان با گیرنده استروژن مثبت هستند و تقریباً نیمی از موارد مقاوم شده و به درمان‌های ضد استروژن فعلی پاسخ نمی‌دهند.

ژانگ گفت: «مشکل اصلی درمان مقاومت درمانی است. متاسفانه، حدود نیمی از بیماران به درمان‌ها پاسخ نمی‌دهند و بیماری عود می‌کنند.»

با نانوذرات RNA چندکاره، ژانگ می‌تواند سلول‌های سرطان سینه را هدف قرار دهد تا تولید پروتئین MED1 را که عامل کمکی در اکثر موارد این بیماری است، مسدود کند.