فراخوان: ساخت جاذب فعال جهت استفاده در مخازن ذخیره‌سازی گاز طبیعی به روش جذبی

۳۰ آبان ۱۴۰۱، آخرین مهلت برای ثبت‌نام فراخوان «ساخت جاذب فعال جهت استفاده در مخازن ذخیره‌سازی گاز طبیعی به روش جذبی» است که با همکاری ستاد توسعه فناوری نانو و مرکز نوآوری آمپر برگزار می‌شود. هدف اصلی این چالش نوآوری، سنتز یک ماده جاذب جهت جذب گاز طبیعی در مخازن ANG است. در مرحله اول ثبت‌نام، شرکت‌کنندگان می‌بایست حداکثر تا ۳۰ آبان، طرح مفهومی خود را در چارچوبی که در اختیار آن‌ها قرار گرفته است، مدون و سپس از طریق سامانه به صورت آنلاین ثبت نمایند.

سوخت‌های فسیلی مانند زغال سنگ و گازوئیل مهم‌ترین منابع انرژی مورد استفاده هستند که بخش زیادی از انرژی مورد نیاز در جهان را تامین می‌کنند. اما تجدیدناپذیر بودن این منابع، هزینه بالا و آلودگی زیادی که برای محیط زیست به همراه دارند، سبب شده است که منابع انرژی تجدیدپذیر و پاک مورد توجه قرار گیرند. گاز طبیعی جایگاه ویژه‌ای در این بررسی‌ها به خود اختصاص داده است و به طور گسترده در نیروگاه‌ها، صنایع مختلف از جمله صنایع خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرد، همچنین استفاده از آن به عنوان سوخت خودروها در سال‌های اخیر روند رو به رشدی داشته است. ایران به علت دارا بودن ۲۸ تریلیون متر مکعب گاز و رتبه اول ذخایر گازی جهان، می‌تواند از گاز طبیعی به‌عنوان یک منبع انرژی مهم و سوخت جایگزین در وسایل نقلیه استفاده کند و از مزایای آن بهره‌مند ‌گردد.

استفاده از گاز طبیعی به‌عنوان سوخت جایگزین در وسایل نقلیه مزایای اقتصادی، عملیاتی و زیست محیطی بسیاری دارد. امروزه تکنولوژی ذخیره‌سازی گاز به روش جذبی (ANG) و به‌عنوان جایگزین (CNG)، دارای مزایای متعدد و کاربردهای مختلف صنعتی و غیر صنعتی به ویژه در ناوگان خودروهای دوگانه سوز است و در کشورهای مختلف جهان تجربه موفقی را به همراه داشته است. در این تکنولوژی، ذخیره سازی و استفاده مجدد گاز با عملیات جذب و واجذب سطحی انجام پذیر است و جاذب سطحی نقش تعیین‌کننده‌ای بر عهده داشته بطوری‌که کربن‌های فعال شده با هندسه مناسب و توزیع یکنواخت اندازه حفره‌ها با ابعاد نانو و مساحت سطح بالا، می‌بایست حداکثر ظرفیت جذب را ارائه نمایند. بنابراین افزایش ذخیره گاز در جاذب‌های کربنی در فشار پایین، می‌تواند در راستای دستیابی به این تکنولوژی بسیار حائز اهمیت باشد و مخازن ذخیره‌سازی به هر اندازه در هر قسمت از خودرو قرار گیرد.

هدف اصلی این چالش سنتز، مشخصه‌یابی و آزمون‌های عملکردی و نهایی جهت تولید کربن فعال به منظور استفاده در مخازن ANG است. منبع تامین ماده اولیه جهت تولید کربن فعال باید برای تولید در مقیاس بالا، مناسب باشد. همچنین روش سنتز انتخاب شده باید قابلیت تعمیم داشته و مقیاس پذیر باشد. میزان جذب گاز باید به هدف تعیین شده توسط سازمان انرژی آمریکا نزدیک باشد و در دماهای مختلف میزان کمترین و بیشترین ظرفیت محاسبه گردد. خروجی این چالش، طرحی است که بتواند روند مشخصی را برای تولید این محصول مطابق ملاحظات فنی ذکر شده در این راهنما را ارائه نماید.

جوایز و حمایت‌ها:

۳۰۰ میلیون ریال جایزه نفر اول
۱۰۰ میلیون ریال گرنت تولید نمونه محصول
۱۰۰ میلیون ریال گرنت آزمایشگاهی
حمایت از توسعه و تجاری‌سازی محصول
به همرسانی فناوران برتر و متقاضی محصول
مشاوره به تیم های برتر جهت اخذ مجوز دانش بنیان