استفاده تجاری از نانولوله‌کربنی برای چاپ سه‌بعدی قطعات

آسیگا (Asiga)، یک شرکت تولیدکننده تجهیزات چاپ سه‌بعدی، رزین ایمن ESD Formula1 شرکت مکنانو (Mechnano) را برای استفاده در تمام چاپگرهای آسیگا تأیید کرده است.

Formula1 یک رزین افزودنی است که از نانولوله‌های کربنی (CNTs) برای ارائه خواص اتلاف استاتیک همسانگرد به قطعات چاپ‌شده سه‌بعدی استفاده می‌کند.

به گفته مکنانو، رزین این کار را بدون آسیب رساندن به عملکرد مکانیکی و با کربن صفر انجام می‌دهد. فناوری انحصاری این شرکت، MechT ،CNTها را از هم جدا می‌کند، سپس آن‌ها را در یک مستربچ پراکنده کرده تا برای افزایش کارایی در مواد تولید شده به صورت افزودنی استفاده شود.

لوله‌های گسسته حاصل را می‌توان بر اساس الزامات خاص مکانیکی تنظیم کرد و پیشرفت‌هایی که قبلاً دست نیافتنی بود، مانند افزایش ۵۰ درصدی در استحکام کششی، افزایش ۲۰۰ درصدی در چقرمگی یا افزایش ۸۵۰ درصدی مقاومت در برابر پارگی، را ارائه کرد.

مکنانو می‌گوید که برخلاف عملکرد ضعیف سایر رزین‌های ESD، MechT خواص مکانیکی بهبود یافته‌ای را ارائه می‌دهد و همچنین در تضمین خواص الکتریکی همگن منحصر به فرد است. سوسپانسیون نانویی این شرکت، مانع از تجمع ذرات شده و دستیابی به پوشش ۱۰۰٪ ESD با مقادیر دقیق ESD را تضمین می‌کند.

برایس کیلر، رئیس مکنانو، گفت: «توانایی چاپ سه‌بعدی قطعات ایمن ESD فرصت‌های قابل توجهی را برای صنایعی مانند هوافضا، دفاع و الکترونیک ارائه می‌دهد. ما مشتاقانه منتظریم تا مشتریان آسیگا مزایای مواد نانو مهندسی مکنانو را تجربه کنند و ما از دیدن نوآوری Formula1 هیجان‌زده هستیم.»

به ادعای مکنانو، این شرکت اولین شرکتی است که قطعاتی را با نانولوله‌های کربنی با استفاده از سیستم‌های فوتوپلیمریزاسیون برای دستیابی به خواص اتلاف استاتیک یا بهبود ضربه، مقاومت در برابر پارگی و عملکرد کششی تولید می‌کند. این شرکت بیان می‌کند که این فناوری با بیش از یک دهه تحقیق و توسعه پشتیبانی می‌شود و در حال حاضر بیش از ۱۲۰ اختراع ثبت شده و در حال ثبت دارد.