فناوری‌نانو به کمک کاوشگران قمر مشتری می‌آید!

شرکت توسعه مواد پیشرفته (Advanced Material Development) با آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا قرارداد امضا می‌کند. هدف آن‌ها استفاده از یک نوع نانوماده در ادوات مورد استفاده در کاوش قمر اروپا سیاره مشتری است.

شرکت توسعه مواد پیشرفته اعلام کرد قرارداد کار مشترک با آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا (JPL) را برای فناوری پوشش‌های فیلم‌های نازک اختصاصی AMD امضا کرده است. این پوشش یک نانوماده‌ی جذب کننده فرکانس رادیویی بوده که می‌تواند برای انواع زیرلایه‌ها اعمال شود. این برنامه همکاری مشترک برای تست سازگاری الکترومغناطیسی فضاپیمای NASA Europa Clipper برنامه‌ریزی شده است. نانومواد شرکت توسعه مواد پیشرفته می‌تواند به پروژه Clipper Europa کمک کند تا تأیید کند که رادار حساس به نفوذ یخ این فضاپیما به درستی در فرکانس‌های کلیدی کار می‌کند تا اهداف علمی را برآورده کند.

فضاپیمای Clipper Europa ده ها پرواز نزدیک در اطراف قمر اروپای سیاره مشتری انجام می‌دهد و اندازه‌گیری‌های مفصلی را با ابزارهای مختلف از جمله رادار جمع‌آوری می‌کند تا بررسی کند که آیا این قمر می‌تواند شرایط مناسب برای زندگی داشته باشد. هدف اصلی Europa Clipper این است که تعیین کنید آیا مکان‌هایی زیر سطح قمر اروپا وجود دارد که بتواند برای زندگی انسان مناسب باشد.

ریچارد لی با اظهار نظر در مورد این همکاری، گفت: «کار با JPL، که در سطح جهانی شناخته شده است، فقط گواهی بر توانایی شرکت توسعه مواد پیشرفته نیست، بلکه تأیید می‌کند که نانوموادی شرکت توسعه مواد پیشرفته همچنان ارائه می‌دهد راه حلی برای چالش‌های مهم است. این قرارداد یک نقطه عطف عظیم در تکامل شرکت توسعه مواد پیشرفته است، اما بیشتر از آن، افتخار بزرگی برای ما است که در چالش‌های اکتشافات فضا شرکت می‌کنیم.»

JPL یک آزمایشگاه تحقیق و توسعه است که توسط ناسا تأمین مالی شده و توسط انستیتوی فناوری کالیفرنیا اداره می‌شود. چندی پیش شرکت توسعه مواد پیشرفته به‌منظور توسعه فناوری و ساخت فیلم‌های محافظ برای استفاده در عینک محافظ، قراردادی را با اداره پشتیبانی فنی جنگ‌های نامنظم به امضا رساند. این شرکت در حال حاضر چندین رهیافت منحصر به فرد مبتنی بر فناوری‌‌ نانو را توسعه داده است که از آن جمله می‌توان به RFID پایدار و حسگرهای قابل انعطاف / قابل کشش با استفاده از جوهرهای رسانا اشاره کرد. جوهرهای نانوذرات شرکت توسعه مواد پیشرفته می‌توانند به‌طور ایمن به لایه‌های مختلف متصل شوند و به آن‌ها امکان کشش و خم شدن را دهند در حالی که مقاومت مکانیکی و الکتریکی را در محیط‌های سخت حفظ می‌کنند.