راه‌اندازی Nano 100 Project برای تولید نانوبادی‌های درمانی

شرکت بیوسیتوژن فارماکیوتیکالز (Biocytogen Pharmaceuticals) از راه‌اندازی “پروژه نانو ۱۰۰” خبر داد، که هدف آن تولید داروهای نانوبادی کاملاً انسانی برای مقابله با بیش از ۱۰۰ هدف است.

این پروژه ترکیبی از فناوری نانوبادی اختصاصی کاملاً انسانی بیوسیتوژن، موسوم به RenNano، با پلتفرم‌های توان بالا در شرایط آزمایشگاهی و سیستم غربالگری آنتی‌بادی در داخل بدن برای تولید داروهای نانوبادی کاملاً انسانی در مقیاس بزرگ است.

™RenNano سومین عضو خانواده Renmice است. این پلتفرم‌ امکان کشف ساده و توسعه آنتی‌بادی‌های مونوکلونال کاملاً انسانی، آنتی‌بادی‌های دوقطبی/چند منظوره و آنتی‌بادی‌های تک دامنه (SDABS یا NANOOBODIES) را فراهم می‌کند.

در مقایسه با آنتی‌بادی‌های سنتی، نانوبادی‌ها دارای وزن مولکولی کوچک‌تر و توانایی نفوذ بافتی هستند که باعث می‌شود آنها در نفوذ تومورها و عبور از موانع خونی مغزی موثر شوند. علاوه بر این، نانوبادی‌ها به طور کلی مناطق CDR3 طولانی‌تری دارند که آن‌ها را قادر می‌سازد تا اپی‌توپ‌های پنهان را بهتر بشناسند. با توجه به ساختار ساده‌تر آن‌ها، نانوبادی‌ها تولید و مهندسی آسان‌تری دارند که آن‌ها را بلوک‌های ساختمانی ایده‌آل برای روش‌های پیچیده مانند سلول درمانی‌، ساخت آنتی‌بادی‌های ویژه، داروهای آنتی‌بادی-کونژوگه (ADC) و رادیونوکلئید آنتی‌بادی-کونژوژ (RAC) کرده است.

در حالی که انسان‌ها و موش‌ها آنتی‌بادی‌هایی تولید می‌کنند که نیاز به جفت شدن زنجیره‌ای سنگین و سبک دارند، شترها و کوسه‌ها آنتی‌بادی‌های با زنجیره سنگین تولید می‌کنند (HCAB)، به این معنی که دامنه‌های متغیر آن‌ها (VHH یا SDAB) می‌توانند بدون جفت شدن با زنجیره سبک کار کنند. با توجه به اندازه نانومتری و وزن مولکولی کوچک، SDABها از نفوذپذیری برتر برخوردار هستند، بنابراین می‌توانند از سد خونی مغزی عبور کرده و به بافت‌های تومور جامد نفوذ کنند. علاوه بر این، رشته طولانی تر CDR۳ها موجب می‌شود SDAB قادر باشند تا اپی‌توپ‌های پنهان GPCR و سایر اهداف چالش برانگیز را تشخیص دهند. از آنجا که SDABها ساختار ساده‌ای دارند، آن‌ها بلوک‌های ساختمانی ایده‌آل برای مونتاژ آنتی‌بادی‌های دوتایی/چند منظوره هستند.

در حالی که نانوبادی‌ها از مزایای منحصر به فردی خود برخوردار هستند، حیواناتی که به‌طور طبیعی HCABها را تولید می‌کنند، مانند شتر، برای تهیه آنتی‌بادی‌های مونوکلونال به ندرت استفاده می‌شوند که دلیل آن بزرگ بودن، داشتن یک چرخه پرورش طولانی و فرزندان کم، است. بنابراین شرکت بیوسایتوژن فارماکیوتیکالز ™ RenNano موش را ارائه کرده که با اصلاح منطقه ثابت RENMAB انسانی می‌توان HCAB تولید کرد. در مقایسه با سایر پلتفرم‌های موجود HCAB، جایگزینی ژن‌های موش با ژن‌های متغیر زنجیره سنگین انسانی، موش RenNano را به یکی از جامع ترین پلتفرم‌های آنتی‌بادی انسانی در جهان تبدیل می‌کند. توالی SDAB تولید شده از RenNano ™ بیشترین تنوع ممکن را دارد و به آنتی‌بادی انسانی احتیاج ندارد، که باعث صرفه جویی در وقت و هزینه می‌شود و خطر عدم موفقیت را در مراحل بعدی تولید دارو کاهش می‌دهد.

بیوسیتوژن بر اساس توانایی عالی رنو در کشف نانوبودی‌های کاملاً انسانی، “پروژه نانو ۱۰۰” را راه‌اندازی کرده است.