مصالح ساختمانی بیشترین سهم را در نانومحصولات صنعت ساخت‌و‌ساز دارد

بررسی‌های انجام شده در بانک ‌اطلاعاتی استت‌نانو نشان می‌دهد که مصالح ساختمانی (masonry materials) بیشترین سهم را نانومحصولات درج شده در این پایگاه در بخش صنعت ساختمان دارد. ۹۹۰ محصول از ۵۲۵ شرکت در بخش مصالح ساختمانی در بانک اطلاعاتی این پایگاه ثبت شده است.

صنعت ساخت و ساز یکی از صنایع مهم و اولویت‌دار در کشور بوده که تلاش شده از فناوری‌نانو برای ارتقاء این صنعت استفاده شود. در حال حاضر نانومحصولات متعددی در داخل کشور برای این صنعت تولید می‌شود. ارتقاء محصولات صنعت ساخت‌و‌ساز با بهره‌گیری از فناوری نانو و توسعه پوشش‌های نانو مقاوم در برابر خوردگی از جمله محورهایی است که تلاش شده تا از فناوری‌نانو برای بهبود صنعت ساخت و ساز استفاده شود.

بانک محصولات استت‌نانو در حال حاضر ۱۱۵۴ محصول در صنعت ساخت و ساز را از ۶۱۲ شرکت مختلف ثبت کرده است که این محصولات در ۴۹ کشور مختلف جهان تولید و به بازار عرضه می‌شوند. در این میان مصالح ساختمانی با ۹۹۰ محصول از ۵۲۵ شرکت بیشترین سهم را در این صنعت به خود اختصاص داده و در رتبه دوم مواد ساختاری (structural materials) با ۸۹ محصول و بخش تزئینی (Decoration) با ۷۵ محصول قرار دارند.

در صنعت ساخت و ساز، از منظر تعداد محصولات، کشورهای آمریکا با ۲۲۷ محصول، آلمان با ۱۵۱ محصول و ایران با ۶۴ محصول در رتبه‌های اول تا سوم در این بانک اطلاعاتی هستند.

اما فناوری‌نانو چگونه می‌تواند در صنعت ساخت و ساز روی بهبود و ارتقاء محصولات اثرگذار باشد؟ تولید مواد قوی‌تر و بادوام‌تر یکی از اثرات فناوری‌نانو در این صنعت است. نانومواد را می‌توان به مصالح ساختمانی مانند بتن، فولاد و شیشه اضافه کرد تا استحکام و دوام آنها را افزایش داد. به عنوان مثال افزودن نانوذرات به بتن می‌تواند مقاومت فشاری و استحکام آن را تا ۲۰ درصد افزایش دهد که این کار توسط تعاونی دانش بنیان انبوه سازی مسکن بهدیس سامان امین انجام شده است. همچنین نانوذرات امکان ایجاد مقاومت در برابر نفوذ و جذب آب را در بتن فراهم می‌کنند، کاری که شرکت آپتوس ایران برای محصولات خود انجام داده است.

از دیگر اثرات فناوری نانو در صنعت ساختمان می‌توان به ایجاد خاصیت  خودترمیم شوندگی اشاره کرد. با این ویژگی، مصالح ساختمانی می‌توانند ترک‌ها و سایر آسیب‌ها را به طور خودکار ترمیم کنند. این فناوری می‌تواند هزینه‌های نگهداری را تا حد زیادی کاهش داده و طول عمر ساختمان‌ها را افزایش دهد.

بهبود عایق‌ها، کاهش اتلاف گرما و افزایش راندمان پنل‌های خورشیدی، ساختمان‌ها را از نظر انرژی کارآمدتر می‌کند. گروه پوشش‌های محافظ پایه آب پاوان، پوشش عایق حرارت حاوی مواد نانوساختار تولید می‌کند. شرکت پاکان آتیه نانو دانش نیز محصولات عایق تولید و به بازار عرضه می‌کند.

شرکت‌های متعددی نیز در بخش ایجاد پوشش‌های تزئینی و آب‌گریز در کشور فعالیت دارند که با کمک فناوری‌نانو پوشش‌های با دوام بالا برای محصولات ساختمانی تولید می‌کنند که می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر آنها را در اینجا جستجو کنید.