۱۷ اسپین‌آف از پروژه پرچمدار گرافن اروپا ایجاد شده‌ است

با پایان یافتن پروژه ۱۰ ساله پرچمدار گرافن اتحادیه اروپا، نتایج این پروژه شامل راه‌اندازی ۱۷ شرکت اسپین‌آف، ۸۳ پتنت و چاپ ۵ هزار مقاله ارائه شد.

پروژه ۱ میلیارد یورویی پرچمدار گرافن اتحادیه اروپا ۱۰ سال قدمت دارد، به این معنی که به‌طور رسمی دوره خود را طی کرده است. هفته گذشته، رهبران این پروژه بر دستاوردهای آن تأکید کردند.

جاری کینارت، از دانشگاه صنعتی چالمرز در سوئد گفت: «در پایان این دوره، ما ۸۳ حق ثبت اختراع داشتیم و بیش از ۵۰۰۰ مقاله به چاپ رسانده‌ایم که به‌طور تقریبی ۳۰۰۰۰۰ بار به آنها ارجاع شده‌ است. ما کمی بیش از ۱۰۰ محصول در بازار داریم و ۱۷ شرکت اسپین‌آف را راه‌اندازی کرده‌ایم.»

این اسپین‌آف‌ها حدود ۱۳۰ میلیون یورو بودجه خصوصی جذب کرده‌اند. جاری کینارت می‌گوید: «اگر این ارقام را با ۴۰۰ میلیون یورویی که کمیسیون سرمایه‌گذاری کرده است، جمع کنیم، می‌توانیم بازدهی این شرکت‌ها را ۳۰ درصد بدانیم.»

پایان پرچمدار گرافن به این معنی است که این شرکت‌های اسپین‌آف و سایر شرکت‌های نوپا که در مدار آن توسعه یافته‌اند، اکنون به دنبال پیشرفت در بازار هستند.

پرچمدار گرافن برای کمک به دانشگاه و صنعت در اروپا برای همکاری در تحقیق و توسعه برای کشف امکانات و ویژگی‌های گرافن و تجاری‌سازی آنها، راه‌اندازی شد.

این پروژه یکی از دو پروژه فناوری آینده و نوظهور (FET) بود که در سال ۲۰۱۳ راه‌اندازی شد و هر کدام بودجه ۱ میلیارد یورویی داشتند. قرار بود نیمی از بودجه این پروژه‌ها، از صندوق‌های تحقیقاتی اتحادیه اروپا – چارچوب ۷ و سپس Horizon 2020 – و نیم دیگر از دولت‌های مشارکت‌کننده تهیه شود.

در این پروژه بیش از ۱۷۰ شریک از ۲۲ کشور جهان مشارکت داشته‌اند.

موضوعات مورد تحقیق در این پروژه طیف گسترده‌ای از حوزه‌ها را پوشش می‌دهد، از علوم اساسی مواد گرفته تا کار روی فوتونیک، الکترونیک و کاربردهای انرژی، از طریق فن‌آوری‌های تولید و مطالعات مربوط به سلامت و اثرات زیست‌محیطی گرافن، از جمله این موضوعات بوده است. این موارد توسط ۱۱ پروژه، به رهبری صنعت و متمرکز بر فناوری‌هایی مانند: تصفیه هوا و آب، پنل‌های خورشیدی، باتری‌های وسیله نقلیه برقی و حسگر تصویر متمرکز شده‌ است.

علی شایگان‌نیا از دانشگاه صنعتی درسدن، یکی از توسعه دهندگان کسب و کار در پرچمدار گرافن گفت: «این پرچمدار یک کاتالیزور بود. بیش از ۲۰۰ شریک، از جمله شرکت‌های بزرگ و دانشمندانی که فرصت ایجاد اسپین‌آف را پیدا کردند از ابتدا با این شرکت‌های بزرگ در تماس بودند. این آشنایی، ایجاد همکاری و سایر روابط تجاری را آسان‌تر کرده است. در حال حاضر، درجه‌ای از اعتماد در پرچمدار گرافن وجود دارد. شرکت‌های بزرگ درگیر، مانند Varta، Basf و Airbus، می‌دانند که این افراد می‌خواهند کار را انجام دهند و به آنها اعتماد دارند.»