پای درددل پژوهشگران برای تسهیل شرایط حمایتی در غرفه بنیاد ملی علم ایران

یکشنبه ۱۴ آبان‌ماه، دومین روز از برگزاری چهاردهمین نمایشگاه فناوری نانو بود و غرفه بنیاد ملی علم ایران، در این روز، علاوه‌بر میزبانی از حضور مسئولان، پذیرای دانشجویان و پژوهشگران زیادی نیز بود.

در ساعات ابتدایی دومین روز از بازگشایی نمایشگاه، محمدحسین بهشتی مدیرکل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، مدیرکل شبکه پژوهشی و آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی، مدرس و مدیرانی از کارخانه ایران خودرو، برخی از مدیر عاملان شرکت‌های دانش‌بنیان و صنعتی و نمایندگانی از مرکز فناوری و نوآوری دانشگاه شیراز از غرفه بنیاد ملی علم ایران بازدید کردند و از جزئیات نحوه برخورداری از حمایت‌های این نهاد و فراخوان‌ها مطلع شدند.

دانشجویان که پای ثابت غرفه بنیاد در نمایشگاه نانو هستند از اطلاع‌رسانی‌های انجام شده درباره حمایت‌های این نهاد در این نمایشگاه، استقبال کردند. برخی از دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری بیوتکنولوژی و نانوتکنولوژی که پیش از این از وجود این نهاد حمایتی اطلاع چندانی نداشتند، درباره انواع قالب‌های حمایتی بنیاد پرسش‌های خود را مطرح کردند.

از دیگر مهمانان غرفه بنیاد ملی علم ایران در روز دوم نمایشگاه فناوری نانو، پژوهشگران نخبه‌ای بودند که در خارج از کشور تحصیل کرده بودند و پیشنهاداتی برای حمایت از جامعه پژوهشی ارائه دادند.

امروز، علاوه‌بر تشریح جزئیات حمایتی بنیاد، پژوهشگران و دانشجویان خواسته‌ها و گله‌های خود را هم در میان گذاشتند. عمده درخواست پژوهشگران در خصوص این بود که امکانی فراهم شود تا محققانی که عضو هیئت‌علمی نیستند هم بتوانند مستقیماً از طرح‌های حمایتی بنیاد استفاده کنند.

همچنین، دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد به دنبال تعریف یک قالب حمایتی برای حمایت از پایان‌نامه‌های خود بودند.

در دومین روز از نمایشگاه فناوری نانو، دانشجویان دکتری پژوهش‌محور هم به غرفه بنیاد سر زدند و درخواست خود را برای ایجاد قالبی حمایتی مطرح کردند.

پژوهشگران دانشگاه امام حسین (ع) از جمله بازدیدکنندگانی بودند که چون مدت زمانی را باید به عنوان پژوهشگر در دانشگاه فعالیت کنند تا هیئت علمی شوند و باره زمانی مذکور نمی‌توانند از حمایت‌های بنیاد بهره‌مند شوند، درخواست تغییراتی در شرایط بهره‌مندی از حمایت‌ها را داشتند.

دومین روز از نمایشگاه فناوری نانو هم گذشت و علاقه‌مندان برای بازدید از غرفه بنیاد ملی علم ایران در این نمایشگاه تنها دو روز دیگر فرصت دارند تا به طبقه اول سالن ۴۴ خلیج فارس، غرفه ۳۷ مراجعه و در روزهای برگزاری نمایشگاه از ساعت ۸ تا ۱۵ از این غرفه بازدید کنند.

لازم به یادآوری است که چهاردهمین نمایشگاه فناوری نانو از روز شنبه ۱۳ آبان تا سه‌شنبه ۱۶ آبان از ساعت ۸ تا ۱۵ در سالن‌های ملل و خلیج فارس نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار می‌شود.