بومی‌سازی دستگاه اندازه‌گیری زاویه تماس با یک هشتم قیمت نمونه وارداتی

بومی‌سازی دستگاه اندازه‌گیری زاویه تماس با یک هشتم قیمت نمونه وارداتی

یک شرکت دانش بنیان موفق به بومی‌سازی دستگاه اندازه‌گیری زاویه تماس شده که هزینه تمام شده ساخت آن یک هشتم نمونه وارداتی است.

شرکت دانش‌بنیان نانو مهندسی ژیکان، اسپینافی از مرکز تحقیقاتی نانومهندسی سطح (SNE) دانشگاه تهران واقع در دانشکده مهندسی مکانیک این مجموعه است. ژیکان به طور رسمی از سال ۱۳۹۴ آغاز به کار کرد. زمینه‌های اصلی کاری و تحقیقاتی ژیکان عبارتند از تولید تجهیزات آزمایشگاهی، تولید سطوح نانومهندسی شده (نظیر سطوح فوق‌آب‌گریز و سطوح فوق‌آب‌دوست)، ارائه مشاوره علمی و همچنین انجام تحقیقات مختلف در بخش‌های مذکور است.

محصولات اصلی این شرکت، طیف وسیعی از دستگاه‌های اندازه‌گیری در زمینه‌های اندازه‌گیری زاویه تماس، کشش سطحی مایعات، کشش بین سطحی سطوح جامد، چسبندگی یخ به سطح و آزمون سیکل‌ دمایی به منظور بررسی دوام سطوح نانومهندسی شده را شامل می‌شود. همچنین نرم‌افزارهای تخصصی مرتبط با پارامترهای سطح از دیگر محصولات ژیکان است.

سید فرشید چینی، مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان نانو مهندسی ژیکان در خصوص تجربه حضور در نمایشگاه ایران‌ساخت گفت:  اوایل که نمایشگاه ایران‌ساخت راه‌اندازی شد، چیزی حدود ۴۰ تا ۵۰ شرکت در حوزه تجهیزات آزمایشگاهی فعالیت می‌کردند اما برگزاری این نمایشگاه انگیزه‌ای شد تا شرکت‌های بسیاری در این حوزه (تجهیزات آزمایشگاهی) فعال و ایجاد شوند و عملا با راه اندازی چنین نمایشگاهی این عرصه از زیست بوم فناوری و نوآوری، پویا و غنی شد که در جایگاه خود امری مغتنم است اما بعد از گذشت چند دوره از برگزاری این نمایشگاه بسنده کردن به بعد داخلی آن کافی نیست و اگر زیرساختی فراهم شود که شرکت‌ها بتوانند فروش خارجی خود را در قالب یک پلتفرم بین‌المللی هم رقم بزنند و دولت بانی ایجاد این پلتفرم و ثبت نام شرکت ها شود، عملا امکان عرضه بین‌المللی را هم برای شرکت های دانش بنیان فعال در نمایشگاه ایجاد خواهد کرد.

وی با بیان اینکه محصولات این شرکت با نمونه‌های مشابه خارجی و به طور خاص نمونه‌های آلمانی هم از نظر نرم افزاری و هم از نظر سخت افزاری برابری می‌کنند، اظهار داشت: کیفیت هم‌تراز با نمونه‌های مشابه خارجی باعث شده در بازارهای بین‌المللی هم ورود قابل قبولی داشته باشیم و در این راستا، کشورهایی همچون بلژیک، تایوان، کانادا و ترکیه مقصد فروش محصولات ما هستند و اگر بخواهیم عددی را در خصوص میزان صادرات محصولات ارائه کنیم، به طور میانگین سالانه چیزی حدود ۱۰، ۱۲ دستگاه را به این کشورها صادر می کنیم.

چینی دستگاه اندازه‌گیری زاویه تماس سطح CAG-20 PE را از محصولات پرفروش این شرکت در نمایشگاه ایران ساخت برشمرد و در توضیح عملکرد این دستگاه گفت: ژیکان CAG-20نسخه حرفه‌ای دستگاهی خودکار برای اندازه‌گیری زوایای تماس استاتیک و دینامیک، اندازه‌گیری کشش سطحی و همچنین انرژی آزاد سطح است.

وی ادامه داد: از ویژگی‌های این +۶ دستگاه، اندازه‌گیری زاویه تماس استاتیک، پیشروی، پسروی، هیسترزیس، کشش سطحی و انرژی آزاد سطح، برخورداری از نرم‌افزار اختصاصی برای اندازه‌گیری زاویه تماس و کشش سطح، سیستم تزریق خودکار با کنترل نرم‌افزاری، سیستم تزریق ماژولار با سرنگ قابل تعویض، سیستم تصویربرداری پیشرفته با استفاده از دوربین سرعت بالا و لنز تله‌سنتریک، دارای قابلیت تنظیم زاویه دید دوربین به نمونه، دارای قابلیت تنظیم ارتفاع اتوماتیک محل قرارگیری نمونه و دوربین، با کنترل نرم‌افزاری، دارای قابلیت تنظیم موقعیت محل قرارگیری نمونه در راستای Yبا کنترل نرم‌افزاری، قابلیت افزودن ماژول‌های کنترل دما، فشار و رطوبت، قابلیت افزودن ماژول حباب گرفتار و سازگاری با دستگاه تست دوام سطوح با سیکل دمایی است.

مدیر عامل شرکت دانش‌بنیان نانو مهندسی ژیکان، هزینه تمام شده ساخت دستگاه را چیزی حدود شش هزار دلار( ۳۰۰ میلیون تومان) عنوان و خاطرنشان کرد که هزینه خرید نمونه‌های مشابه خارجی این محصول چیزی حدود ۵۰ هزار دلار تمام می‌شود و عملا با بومی‌سازی این محصول ۴۴ هزار دلار صرفه جویی ارزی صورت گرفته است.

وی در خصوص کاربست محصولات این شرکت تصریح کرد: محصولات ما در هر جایی که پوشش نیاز داشته باشد، اعم از چرم، سرامیک، رنگ، پارچه و  …کاربرد پیدا می‌کند.

گفتنی است یازدهمین نمایشگاه، تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت ۱۲ تا ۱۵ دی ماه در چهارده بخش موضوعی اعم از نفت و پتروشیمی، الکترونیک و نرم‌افزار و شبیه ­سازها، عمران و ساختمان، مکانیک، شیمی و متالوژی، کشاورزی و محیط‌زیست، فیزیک پایه، تجهیزات عمومی آزمایشگاهی، مواد آزمایشگاهی، مهندسی پزشکی و زیست مواد، خدمات سکوبندی، خدمات کالیبراسیون و تجهیزات آموزشی و آزمایشگاهی مدار به منظور عرضه محصولات و خدمات فناورانه ساخت داخل برگزار می‌شود.