یک میلیون نفر از کیت نانویی برای غربالگری سرطان روده استفاده کرده‌اند

یک میلیون نفر از کیت نانویی برای غربالگری سرطان روده استفاده کرده‌اند

به گفته مدیرعامل شرکت زیست تشخیص سنجه، در سال جاری وزارت بهداشت برای غربالگری سرطان روده اقدام کرد که این غربالگری روی سه میلیون نفر انجام شد که یک میلیون نفر با کیت‌های نانویی این شرکت غربالگری شدند.

شرکت زیست تشخیص سنجه تولیدکننده انواع مختلف کیت‌های تشخیص طبی است که کیت تشخیص سرطان روده، کیت تشخیص بارداری، کیت تشخیص هورمون زنانه LH، کیت تشخیص نشانگر تروپونین قلبی  (cTnI) برای تشخیص بروز سکته قلبی و همچنین نانوذرات طلا از جمله محصولات نانویی این شرکت است.

حامد باقری، مدیرعامل شرکت دانش بنیان زیست تشخیص سنجه می‌گوید: «دو نوع کیت برای تشخیص سرطان روده داریم، کیت نسل قدیم که در ایران وارداتی است و کیت نسل جدید. هر دو کیت نانویی هستند، از کیت نسل قدیم در حال حاضر یک میلیون کیت در سال تولید داریم که برای غربالگری در خانه‌های بهداشت استفاده می‌شود. وزارت بهداشت اقدام به ارزیابی ۳ میلیون نفر برای غربالگری سرطان روده کرده که یک سوم از این افراد با کیت نانویی شرکت زیست تشخیص سنجه غربالگری شده‌اند. کیت جدید نیز در مرحله کارآزمایی بالینی است. در بیمارستان‌های طالقانی و شریعتی روی ۴۰۰ بیمار این کیت‌ها مورد آزمایش قرار گرفته است. پس از عبور از این مرحله و تایید محصول، به دنبال صادرات این کیت‌های نسل جدید هستیم.»

این دانش‌آموخته دکتری رشته بیوتکنولوژی پزشکی از دانشگاه تربیت مدرس می‌گوید: « برای تولید کیت‌های تشخیصی از نانوذرات طلا استفاده می‌کنیم که این نانوذرات با ابعاد ۲۰ تا ۴۰ را خودمان تولید می‌کنیم.»

مدیرعامل شرکت زیست تشخیص سنجه می‌افزاید: « سرطان روده سومین سرطان شایع در بین انواع سرطان‌ها و دومین علت مرگ ومیر ناشی از سرطان است، یکی از فاکتورهایی که شانس درمان را افزایش می‌دهد تشخیص زودهنگام سرطان است. افراد بالای ۵۰ سال هر سال یک بار باید برای سرطان روده غربالگری شوند. برای این تعداد نمی‌توان از کولونوسکوپی استفاده کرد. کولونوسکوپی یک روش تهاجمی است و باید از روش‌های ارزان، سریع و کم‌تهاجمی استفاده کرد. در این فناوری، با یک نمونه‌گیری ساده از مدفوع می‌توان فهمید که فرد به سرطان روده مبتلا هست یا خیر و در صورت مثبت بودن جواب کیت تشخیصی، فرد برای کولونوسکوپی معرفی شود. به زودی بیمه‌ها برای استفاده از این کیت‌ها پیش از انجام کولونوسکوپی الزاماتی را خواهند داشت.»

دکتر باقری گفت: «برای تشخیص سکته قلبی نیز کیت تشخیصی داریم،  معمولا زمانی که فرد با نشانه‌های بالینی وارد اورژانس می‌شود، آزمایش خون گرفته می‌شود که نیاز به دو ساعت زمان برای پاسخ‌دهی است. کیت تشخیص سکته قلبی ما در مدت زمان ده دقیقه نتیجه را مشخص می‌کند.»

وی در پایان گفت: « سال ۱۴۰۰ که کار را شروع کردیم سه نفر بودیم، در سال ۱۴۰۱ به ۱۵ نفر رسیدم و امسال نیز نیروی انسانی ما ۲۰ نفر است. با این تعداد، ده درصد از بازار کیت تشخیص سرطان روده را در اختیار داریم.»