یک روش صنعتی برای تولید نانوذرات لیپیدی حاوی دارو ارائه شد

یک روش صنعتی برای تولید نانوذرات لیپیدی حاوی دارو ارائه شد

شرکت سوئیسی لونزار مجوز استفاده از یک فناوری جدید اختلاط را در اختیار دارد که به آن‌ها اجازه تولید نانوذرات لیپیدی حاوی دارو را می‌دهد. این روش سریع‌تر به محصولی با کیفیت بسیار بالا می‌رسد.

داروهای مبتنی بر اسید نوکلئیک مانند واکسن mRNA پتانسیل بسیار بالایی در حوزه پزشکی دارند و رویکردهای درمانی جدیدی را در اختیار پزشکان قرار می‌دهند. این مواد فعال باید در داخل نانوذرات محصور شوند تا اطمینان حاصل شود که آن‌ها به جایی  در سلول‌های بدن که مورد نیاز هستند، می‌رسند.

موسسه فرانهوفر با همکاری شرکت اف‌دی‌ایسک فلوئید داینامیکس (FDX Fluid Dynamix GmbH) برای توسعه یک پلتفرم جدید همکاری مشترکی را انجام کرده است. آن‌ها به دنبال پلتفرمی بودند که می‌تواند نانوذرات با قابلیت حمل RNA و پایدار نگه‌داشتن آن‌ها تولید کند. شرکت سوئیسی لونزا (Lonza) لیسانس استفاده از این فناوری را در اختیار دارد.

دو اسید نوکلئیک RNA و DNA  نه تنها در سلول‌ها یافت می‌شوند بلکه می‌توانند بخشی از یک دارو نیز باشند. یکی از مصداق‌های این موضوع، ساخت واکسن ضدکرونا است. البته هنوز موضوع انتقال این دو اسید نوکلئیک به بافت‌های هدف با مشکلاتی روبرو است. برای حل این مسئله می‌توان از نانوذرات استفاده کرد. این نانوذرات با استفاده از فرآیندهای مخلوط کردن سیال تولید می‌شوند. مخلوط کردن سریع برای تولید ذرات با کیفیت ضروری است. میکسرهای جت Impinging (T-Mixers یا Y Mixers) برای تولید در مقیاس صنعتی در دسترس هستند.

در پلت فرم فناوری‌های اختلاط Fraunhofer Dynamic Mixing Technologies (FdmiX)، محققان مرکز فرانهوفر موفق شدند  هم سرعت کار را افزایش دهند و کیفیت را بهبود دهند.. پلت فرم FDMIX امکان اختلاط مداوم در هر مقیاس، از آزمایشگاه تا تولید انبوه را فراهم می‌کند. در حال حاضر آزمایش‌هایی با هدف تولید نانوذرات لیپیدی و پلیمری و نانومولسیون‌ها با موفقیت انجام شده است.

همانطور که آزمایش‌ها نشان داده است، کیفیت اختلاط پلت فرم فناوری FDMIX نسبت به سیستم‌هایی که تا به امروز در دسترس بوده اند، برتر است و باعث می‌شود تولید ذرات در سطوح کیفی بسیار عالی قابل دستیابی باشد.

لونزار دارای مجوز فناوری ثبت شده FDMIX است و در حال حاضر از آن استفاده می‌کند. برای تولید نانوذرات، ماده فعال حل شده در یک بافر باید با محلول دیگر مانند محلول لیپیدی مخلوط شود. پس از ترکیب این دو مایع، نانوذرات لیپیدی تشکیل می‌شوند که به نوبه خود یک پاکت لیپیدی را در اطراف ماده فعال تشکیل می‌دهند. با این پلتفرم می‌توان ذرات همگن و کوچکتر تولید کرد که حتی اندازه ذرات نیز قابل تنظیم باشد.