ایران، صادرکننده‌ی بیش از ۳۱ میلیون دلار محصول نانویی به ۱۹ کشور جهان

شرکت‌های ایرانی فعال در حوزه‌ی فناوری نانو، در سال ۱۳۹۴ محصولات خود را به ۱۹ کشور جهان صادر کردند. حجم کل صادرات نانویی ایران در سال ۹۴ رقمی بالغ‌بر ۳۱ میلیون دلار بوده است.

در سال ۱۳۹۴، شرکت‌های نانویی ایرانی، ۱۹ کشور را هدف صادرات خود قرار دادند. این محصولات در حوزه‌های مختلفی از جمله کامپوزیت و پلیمر، نساجی و پوشاک، انرژی، نفت و صنایع وابسته، تجهیزات ساخت و تولید، ساخت‌وساز، رنگ و رزین، بهداشت و سلامت و صنعت خودرو و حمل‌ونقل صادر شده‌اند. رقم کل صادرات نانویی ایران در سال ۱۳۹۴ بیش از ۳۱ میلیون دلار است که نانومواد پلیمری بیشترین محصولات صادراتی ایران بوده‌اند. محصولات حوزه‌ی نساجی و پوشاک جایگاه دوم و محصولات مرتبط با حوزه انرژی، نفت و صنایع وابسته جایگاه سوم بیشترین محصولات صادراتی نانویی را به خود اختصاص داده‌اند.
ترکمنستان، افغانستان، تاجیکستان و ازبکستان بیشترین حجم واردات نانویی را از کشور ایران داشته‌اند که این واردات در حوزه‌ی نانومواد و مستربچ‌های نانوکامپوزیتی بوده است. انواع مستربچ های نانویی، گرانول‌های نانویی و نانوکامپاندها در زمره‌ی این محصولات قرار می‌گیرند. از کشورهای مطرح اروپایی واردکننده‌ی محصولات نانویی از ایران می‌توان به کشورهای انگلیس، روسیه، اسپانیا، ایتالیا، آلمان و ترکیه اشاره کرد که بخش غالب واردات آن‌ها در دو حوزه‌ی نساجی و پوشاک و حمل‌ونقل و خودرو بوده است.
از کشورهای عمان، بحرین، عراق، امارات و پاکستان نیز می‌توان به‌عنوان کشورهای خاورمیانه‌ای واردکننده‌ی محصولات نانویی ایرانی یاد کرد.
گفتنی است کشور برزیل تنها واردکننده‌ی محصولات نانویی از قاره‌ی آمریکا بوده است که مبلغی بالغ‌بر ۵۰۰۰۰۰ دلار را صرف این موضوع کرده است. کل واردات نانویی این کشور از ایران در حوزه‌ی انرژی، نفت و صنایع وابسته و مربوط به روغن موتورهای صنعتی، بنزینی و دیزلی گزارش شده است.