عرضه‌ی منسوجات خنک‌کننده در نمایشگاه فناوری نانو

شرکت تولیدی منسوجات تهران زرنخ منسوجات خنک کننده‌ی خود را در دهمین نمایشگاه فناوری نانو در محل نمایشگاه‌های بین المللی تهران عرضه می کند. حضور نانوذرات درون الیاف این منسوجات موجب شده است تا استفاده از آنها حس خنکی را برای فرد به ارمغان آورد.

شرکت تهران زرنخ از پیشگامان استفاده از فناوری نانو در تولید الیاف بوده است. موفقیت این شرکت در تولید نخ‌های ضدمیکروب حاوی نانوذرت نقره و همچنین توسعه‌ی انواع منسوجات و پوشاک ضد‌میکروب در چند سال گذشته، در معرفی کاربرد فناوری نانو در صنعت نساجی ایران نقش داشته است. تلاش واحد تحقیق و توسعه‌ی این گروه صنعتی در سال گذشته منجر به ارائه‌ی محصول جدیدی با نام تجاری کولتکس (COOLTEX) به بازار شده است. این محصول دارای تایید آزمایشی نانومقیاس از ستاد ویژه‌ی توسعه‌ی فناوری نانو است. در حال حاضر شرکت تهران زرنخ این محصول نانویی را به صورت انبوه تولید می‌کند و نمونه‌ی اولیه‌ی پوشاک ورزشی از این نخ توسط شرکت بافندگی MTC به روش بدون درز تولید شده و قرار است در دهمین نمایشگاه فناوری نانو به معرض دید عموم گذاشته شود. از این فناوری در تولید منسوجاتی نظیر البسه‌ی ورزشی، لباس کار، لباس‌های زیر، منسوجات خواب و جوراب استفاده می‌شود.

نخ خنک کننده COOLTEX از فناوری تغییر شکل سطح مقطع و استفاده از نانوذرات برای افزایش انتقال رطوبت بهره می‌گیرد. سرعت تبخیر آب از سطح منسوجات تهیه شده از این الیاف سبب کاهش دمای پوست در محل تماس با پارچه شده و حس خنکی و خشکی و در پی آن احساس راحتی بیشتر را ایجاد می‌نماید. نخ خنک کننده محصول ایران زرنخ حاوی نانوذراتی است که از قابلیت موئینگی رطوبت و پخش سریع رطوبت بر سطح پارچه و خشک شدن سریع برخوردار است.
در پایان گفتنی است، دهمین جشنواره و نمایشگاه نانو در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران، طبقه‌ی اول، سالن خلیج فارس، ۱۴ لغایت ۱۷ مهرماه ۱۳۹۶برگزار می‌شود. علاقمندان به بازدید از غرفه‌ی شرکت تهران زرنخ می‌توانند به غرفه‌ی ۲ مراجعه نمایند.