بررسی ایمنی نانوداروی ضد هپاتیت B با آزمون بالینی

شرکت آروهد فارماکیوتیکالز (Arrowhead Pharmaceuticals) مجوز انجام آزمون بالینی روی داروی ضدهپاتیت B خود را در نیوزلند دریافت کرد. قرار است ایمنی این دارو در دوزهای مختلف روی داوطلبان بررسی شود.

شرکت آروهد فارماکیوتیکالز (Arrowhead Pharmaceuticals) اعلام کرد که این شرکت موفق به دریافت تأییدیه از سازمان ایمنی ادوات پزشکی نیوزلند (MEDSAFE) شده است. این تأییدیه از سوی کمیته اخلاق این سازمان برای انجام آزمون بالینی روی داروی ARO-HBV داده شده است. این دارو دارای خواص درمانی برای بیماران مبتلا به عفونت ویروسی هپاتیت B است. آروهد فارماکیوتیکالز پیش‌بینی می‌کند که این آزمون تا پایان ماه مارچ به پایان برسد.

این آزمون بالینی فاز ۲/۱ از ارزیابی ایمنی این دارو است که به موضوعاتی نظیر قابلیت تحمل توسط بیمار و اثرات سینتیکی  تک دوز افزایشی ARO-HBV می‌پردازد. این دارو قرار است روی داوطلبان بزرگسال سالم مورد استفاده قرار گیرد تا این عوامل با دوزهای چندگانه افزایشی نیز مورد بررسی قرار گیرد.

این دارو قرار است در دوزهای مختلف از جمله ۳۵، ۱۰۰، ۲۰۰، ۳۰۰ و ۴۰۰ میلی‌گرم روی داوطلبان استفاده شود. آروهد فارماکیوتیکالز به‌دنبال درمان بیماری با استفاده از خاموش‌ کردن ژن‌ها مولد بیماری است. محققان این شرکت، داروی مبتنی بر RNA می‌سازند که می‌تواند روی ژن مورد نظر تأثیرگذار شود. این دارو با استفاده از RNA تداخلی، موجب خاموش شدن سریع ژن هدف می‌شود.

RNA تداخلی یا iRNA ساز و کاری در سلول‌های زنده است که می‌تواند مانع بیان ژن ویژه‌ای در بدن شود. بنابراین با این کار می‌تواند روی تولید پروتئین ویژه‌ای در بدن تأثیرگذار شود. شرکت آروهد در واقع از یک ساز و کار طبیعی برای خاموش کردن ژن در بدن بیمار استفاده می‌کند.